Zapowiada się piękny wieczór z wspaniałymi gośćmi i poruszająca muzyką na scenie. W niedzielę, 13 lutego 2022, o godz. 19.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji, odbędzie się Gala Srebrnych Kluczyków 2021. Podczas uroczystego spotkania wręczone zostaną ubiegłoroczne nagrody kulturalne Nowin Jeleniogórskich, czyli Srebrne Kluczyki, Złoty Kluczyk oraz Wytrych do Serc Publiczności 2021. Artystycznym wydarzeniem wieczoru będzie koncert „Sercem z Wami” w wykonaniu w Eweliny Marciniak oraz znakomitych instrumentalistów, którzy towarzyszyć będą śpiewającej laureatce jednej z bezcennych nagród, jakimi wcześniej uhonorowani zostaną wielce wartościowi twórcy życia kulturalnego regionu.

„Kluczykowych” niespodzianek tym razem nie będzie, ponieważ laureaci ubiegłorocznych regionalnych nagród kulturalnych NJ zostali już oficjalnie ogłoszeni. Paraliżujące życie społeczne konsekwencje trwającej wciąż pandemii wywołanej przez koronawirusa zmusiły nas bowiem do zmiany kalendarza przyznania jedynych w swoim rodzaju nagród i formuły organizacyjnej Gali Srebnych Kluczyków, podsumowującej dorobek ostatniego, zamkniętego już sezonu artystycznego 2020/2021.

Pandemia dramatycznie wpłynęła na naszą rzeczywistość i znacząco odcisnęła swoje piętno na tym, co działo się w sferze życia kulturalnego. Tym mocniej czuliśmy się jednak zmotywowani do uhonorowania tych, którzy w bardzo trudnym dla wszystkich czasie nie ustawali w twórczym dziele i karmili nas sztuką niezbędną do przetrwania ludzkiego świata. Ograniczenie spowodowane stanem epidemii zmusiły nas do korekty planów i przesunięcia w czasie „kluczykowych” rozstrzygnięć i finałowego wydarzenia. Ponieważ los Gali był i wciąż jest niepewny (ze względu na oczywiste okoliczności), żeby nie trzymać nikogo zbyt długo w niepewności, na początku tego roku ogłosiliśmy już decyzje Kapituły Srebrnych Kluczyków, Fundacji Nowin Jeleniogórskich, przyznającej Złoty Kluczyk, oraz wyniki plebiscytu na najpopularniejszego artystę regionu, którego stawką jest Wytrych do Serc Publiczności. A na Galę Srebrnych Kluczyków postanowiliśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych dopiero, gdy jej organizacja okaże się możliwa. I to właśnie dzieje się teraz.

Wyjątkową wartością Gali Srebrnych Kluczyków jest zawsze możliwość spotkania w znakomitym towarzystwie wspaniałych Twórców Kultury. Uroczystemu wręczeniu nagród ich laureatom zawsze towarzysz też szczególne wydarzenie artystyczne. Tak będzie i tym razem. Koncert Eweliny Marciniak, zatytułowany „Sercem z Wami” będzie bowiem absolutnie wyjątkowym spotkaniem z muzyczną twórczością cenionej artystki, która swoje życie związała z Jelenią Górą.

Sercem z Wami”

To tytuł świątecznej piosenki i teledysku zrealizowanego do niej przez twórców kilku jeleniogórskich ośrodków kultury, opublikowanego w internecie, stanowiącego wyjątkowy, rozgrzewający serca prezent dla wszystkich pozbawionych kontaktu z artystami na żywo. Autorką tekstu śpiewanego przez kreatorów lokalnego życia kulturalnego tekstu i współautorką napisanej do niego muzyki jest właśnie Ewelina Marciniak – pieśniarka, autorka tekstów, kompozytorka z kręgu piosenki autorskiej i poezji śpiewanej, animator i menadżer kultury.

Po pierwszym przyjeździe do Jeleniej Góry w roku 1999 rozpoczęła współpracę m.in. z Wojciechem Jarocińskim, Anią Kosą (obecnie Anią Kosą-Sweklej) współtworząc efemeryczny projekt S.A.D. (Samozwańcza Akademia Dźwięku).. Wtedy powstały pierwsze kompozycje jej autorstwa, m.in. Zapominam, oraz kilka tekstów do których muzykę skomponował Wojtek Jarociński, m.in. MiłośćZieleńŚwiatełko. Projekt S.A.D zdobył m.in. wyróżnienie na Yapie’99 i zarejestrował niekomercyjny album pt. S.A.D.

Po zakończeniu tej współpracy powstał zespół …BO TAK! przez którego skład oprócz piosenkarki przewinęli się m.in.: wokalistka Anna Kosa (koleżanka z czasów grupy S.A.D.) i gitarzysta Marcin Sweklej. E. Marciniak i M. Sweklej zajęli się również komponowaniem i pisaniem tekstów piosenek, składających się na repertuar formacji. Brała ona udział w licznych festiwalach, koncertując m.in. w Jeleniej GórzeWrocławiuKatowicach, Nowym Sączu czy Krakowie.

W 2001 roku pojawiły się pierwsze występy solowe Eweliny (m.in. OFPA – Rybnik). W konkursie 37. Studenckiego Festiwalu Piosenki, wykonując m.in. razem z Marcinem Sweklejem, Arkiem Zyberem vel Simson, Marcinem Piotrowskim) trzy autorskie kompozycje: Kolejna zimaJeśli to nie ja oraz na życzenie jury piosenkę pt. Na kuferku, zdobyła nagrodę główną festiwalu oraz nagrodę dziennikarzy.

Kolejne zdobyte laury to: II miejsce na Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” oraz Grand Prix im. Jonasza Kofty na 19. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej „OPPA” w Warszawie. W 2002 roku pojawiła się I nagroda na świnoujskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej „FAMA” i „Trójząb Neptuna” za Koncert piosenek Łucji Prus Gwiazdka z Nieba (m.in. z Małgosią Wojciechowską, Marcinem Partyką, Janem Jerzym Połońskim). Ponadto występowała w programach TVP (w jednym z nich u boku Ireny Santor i Jana Wołka) i koncertowała z Jerzym Satanowskim. Nakładem Stowarzyszenie Literacko Muzycznego „Ballada”  ukazała się wkrótce jej debiutancka płyta Na Kuferku, którą nagrała w 2002 roku w studiu S4 Radia Kraków(ponadto wykorzystano archiwalne nagrania grupy S.A.D. – Miłość i Zieleń).

Potem wyjechała z Jeleniej Góry. Głosami słuchaczy audycji „Baza Ludzi z Mgły” – emitowanej na antenie Radia Centrum, w podsumowaniu roku 2003 Ewelina Marciniak została wybrana „Odkryciem i Talentem Roku”, zaś płyta Na kuferku „Płytą Roku 2003”

W 2009 roku po drugim przyjeździe do Jeleniej Góry zaczęła trwającą do dziś przygodę z Kulturą. Założyła Przystań Twórczą, rozpoczęła pracę z młodzieżą: budowała Cieplicką Scenę Młodych, Festiwal Młodych Talentów, „Kuter Artystyczny”, Przystaniową Piosenkownię i inne szalone projekty, koncerty, warsztaty i w końcu teledysk.

Nadal komponowała i pisała teksty, ale już nie tylko dla siebie. Współpracowała m.in. z Beatą Brodzińską, Justyną Zawiślan, Rafałem Nosalem, Marcinem Wiłkowskim, Aleksandrem Porzuckiem, Waldemarem Orłowskim, zespołami Horyzont, W Tym Sęk, KINT, Bohema…

Obecnie gra z Piotrem Lemańskim – świetnym muzykiem, aranżerem, producentem, realizatorem… a przede wszystkim wyjątkowym człowiekiem. Ale Koncert „Sercem z Wami”nie jest o niej. Jest o ludziach, którzy jej zaufali i weszli w ciemno w projekt Sercem z Wami.

W czasie gdy „prawie wszystko było szczelnie pozamykane – współpracowali i tworzyli – niby w różnych miejscach – a jednak wspólnie. Ewelina puściła to w ruch, rzuciła pomysł i nakreśliła wstępną koncepcję… i „była w stałym kontakcie” 😉 reszta po prostu się działa.

Każdy dodał coś od siebie, każdy zrobił tyle, ile był w stanie i najlepiej jak potrafił. „Machina ruszyła” i po prostu zaczęła „żyć własnym życiem”.

– Działaliśmy kiedy się dało – czasami nocami, czasami weekendami, nie mając z tego nic oprócz radości, satysfakcji i poczucia, że przechytrzyliśmy pandemię i zrobiliśmy coś fajnego dla innych …i chyba przede wszystkim… dla siebie – wspomina. w największym lock-downie bezkarnie i bezpiecznie otworzyliśmy setki domów, zagościliśmy w tysiącach komputerów, przytuliliśmy się do mnóstwa serc… (statystyki pokazywały ponad 18 000 odbiorców m.in. w mediach społecznościowych, youtube, zaprzyjaźnionych radiostacjach itp.). Bo po prostu czuliśmy że tak trzeba, że chcemy działać, bo bezczynne czekanie – jest do bani.

Ponieważ nie wciąż nie godzimy się bezczynne czekanie zapraszamy na Galę Srebrnych Kluczyków i otwarty dla publiczności, nastrojowy koncert Eweliny Marciniak, która nie tylko sercem będzie z nami w niedzielę, 13 lutego 2022 r. na cieplickiej scenie.

Uwaga! Wydarzenie organizowane jest w reżimie sanitarnym. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w Zdrojowym Teatrze Animacji. Ilość miejsc na widowni ograniczona! Organizatorami tego szczególnego święta są Nowiny Jeleniogórskie, Fundacja Nowin Jeleniogórskich, Zdrojowy Teatr Animacji oraz Miasto Jelenia Góra.

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.