Góry czy morze? Zakopane czy Jastrzębia Góra? Wiemy, jakie kierunki w te wakacje wybierali Polacy. Czy w tym raporcie są jakieś niespodzianki?

O podsumowanie sezonu wakacyjnego (czerwiec – sierpień) pokusiła się jedna ze znanych firm, prowadzących serwis umożliwiający rezerwację miejsc noclegowych. Raport został opracowany na podstawie wskazań 10 mln internautów, którzy wygenerowali ponad 7 mln zapytań dotyczących letnich wyjazdów. Jeszcze przed sezonem badania sondażowe wskazywały, że aż 34,7 proc. Polaków zamierza spędzić wakacje w Polsce. Z najnowszego zestawienia wynika, że przewidywania były bliskie prawdy, bo najpopularniejsze, letnie miejscowości w kraju przeżywały oblężenie.

Znane kierunki

Od początku czerwca do końca sierpnia największą popularnością wśród turystów cieszyło się Pomorze i Pomorze Zachodnie. W sumie o możliwość noclegu tam pytało aż 60 procent internautów. Na kolejnym miejscu jest Małopolska (13,5 proc.), a za nią Dolny Śląsk (około 7 proc.).

Lista województw

 • zachodniopomorskie – 29 proc.
 • pomorskie – 22 proc.
 • małopolskie – 13 proc.
 • dolnośląskie – 7 proc.
 • podkarpackie – 5 proc.
 • śląskie – 4 proc.
 • warmińsko-mazurskie – 4 proc.
 • lubelskie – 3 proc.
 • wielkopolskie – 2 proc.
 • podlaskie – 1 proc.
 • świętokrzyskie – 1 proc.


Pozostałe regiony osiągnęły niższy wynik.

Jakie kurorty

Na Pomorzu Polacy najchętniej wyjeżdżali do Władysławowa, Łeby, Krynicy Morskiej oraz Karwi. W przypadku Pomorza Zachodniego były to: Mielno, Sarbinowo, Kołobrzeg i Pobierowo. Ale na liście najatrakcyjniejszych miejsc są także lokalizacje z innych regionów. O ile to okolice nadmorskie cieszyły się największym zainteresowaniem, to w rankingu konkretnych miejscowości nie lokalizacja z tych rejonów była wakacyjnym hitem. W te wakacje turyści najchętniej wybierali Zakopane (4,4 proc. wskazań). Za nim uplasowały się Władysławowo i Łeba. Zresztą w dwudziestce najpopularniejszych miejscowości aż 14 położonych jest nad morzem. Pozostałe to wspomniana „stolica Tatr” oraz: Polańczyk, Solina oraz Karpacz.

Gdzie i za ile?

Z przedstawionych danych wynika, że Polacy nocowali najczęściej w kwaterach i pokojach (39,3 proc.), domkach (25,7 proc.) oraz apartamentach (13 proc.). Mniejszym zainteresowaniem wczasowiczów cieszyły się pensjonaty (9,25 proc.) i wille (3,35 proc.). Średnia cena noclegu w nad morzem wyniosła średnio 50 zł więcej niż rok temu. Do najdroższych miejsc należały Międzyzdroje, gdzie za dobę trzeba było zapłacić przeciętnie 70 zł, a najtańsze było Sarbinowo (ok. 40 zł) oraz Karwia i Władysławowo (ok. 50 złotych za nocleg). Podobne stawki obowiązywały w górach: Zakopane – średnio 60 zł, Krościenko nad Dunajcem – 40 złotych), Murzasiche – 42 złote, Solina – ponad 45 złotych.

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.