Tlenek etylenu to substancja zagrażająca życiu i zdrowiu człowieka. Rakotwórczy składnik jest zakazany w Unii Europejskiej. Teraz Główny Inspektor Sanitarny informuje, że jeden z suplementów diety został nim zanieczyszczony, wycofując jednocześnie z obrotu wadliwą partię produktu.

Tlenek etylenu (ETO) rakotwórczy

Substancja oznaczana skrótem ETO została wpisana na listę produktów zabronionych do stosowania na terenie całej Unii Europejskiej. Badania wykazały, że tlenek etylenu powoduje nie tylko nowotwory, ale również zmiany genetyczne. Zagrożone są m.in. dzieci w łonie matki. Spożycie ETO może zaburzać również płodność. Ponadto bezpośredni kontakt z ciałem wiąże się z ryzykiem uszkodzenia oczu i skóry. Więcej informacji można znaleźć na tej stronie.

GIS informuje o wycofaniu produktu

Firma SFD S.A. poinformowała Głównego Inspektora Sanitarnego, że w próbkach suplementów diety kontrole wykryły obecność tlenku etylenu. W związku ze stwierdzoną nieprawidłowością, dwie partie  rzeczonego zostały wycofane z obrotu.

„Pragniemy poinformować, że zgodnie z procedurami obowiązującymi w Spółce podjęliśmy działania natychmiast po otrzymaniu wyników badań. Zdrowie naszych Klientów jest dla Spółki nadrzędną wartością, dlatego produkty SFD SA są badane na bieżąco w certyfikowanych laboratoriach” – poinformował producent na swojej stronie internetowej.

Jak rozpoznać zakup?

Poniżej podane są minimalne daty trwałości oraz numery partii wycofanego produktu o nazwie Redox Hardcore:

– data minimalnej trwałości: 11.2022, numer partii: 190220

– data minimalnej trwałości: 04.2023, numer partii: 041221

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że spożycie tych produktów może wiązać się z powikłaniami zdrowotnymi i apeluje o wstrzymanie się w tym zakresie. Proces wycofywania suplementów z obrotu nadzoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Konsumenci, którzy mają dodatkowe pytania, mogą kontaktować się telefonicznie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym pod nr telefonu +48 22 34 53 300 czynnym w dni robocze w godzinach 08:15-16:15, gdzie pracownicy udzielą wszelkich informacji.

News4Media/ fot. iStock/ graf. SFD

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.