Tlenek etylenu jest niebezpieczną dla zdrowia substancją, której obecność w produktach spożywczych spowodowała w ostatnim czasie wycofanie z obrotu niektórych z nich. Teraz Główny Inspektor Sanitarny znowu ostrzega przed wyrobem, który może być zanieczyszczony rakotwórczym związkiem.

Czym jest tlenek etylenu (ETO)?

Tlenek etylenu jest uznawany za niebezpieczny dla zdrowia do tego stopnia, że zakazano jego stosowania na terenie Unii Europejskiej. Udowodnione działanie rakotwórcze i genotoksyczne oznacza, że może powodować rozwój nowotworów oraz uszkadzać łańcuch DNA, wchodząc z nim w bezpośrednią reakcję. Przy regularnym spożyciu prowadzi to m.in. do uszkodzenia płodu rozwijającego się w łonie matki oraz zaburzeń płodności osób starających się o potomstwo

Ostrzeżenie GIS

Główny Inspektor Sanitarny poinformował publicznie, że przeprowadzone kontrole wykazały obecność ETO w suplementach diety dostępnych na rynku. Firma Open4Nature zadecydowała o wycofaniu z obrotu niektórych partii produktów marki Royal Green. Producent suplementów, firma Frenchtop Natural Care Products BV, prowadzi aktualnie czynności zmierzające do usunięcia wadliwych towarów ze sklepowych półek. GIS apeluje, aby w trosce o własne zdrowie, powstrzymać się od ich spożycia.

Które partie produktu zostały uznane za szkodliwe?

Aby sprawdzić, czy jesteśmy w posiadaniu wskazanych przez producenta produktów, należy zweryfikować informacje przedstawione w poniższej tabelce:

https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-wycofanie-niektorych-suplementow-diety-marki-royal-green-ze-wzgledu-na-zastosowanie-skladnika-zanieczyszczonego-tlenkiem-etylenu

Konsumenci, którzy mają dodatkowe pytania, mogą kontaktować się telefonicznie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym pod nr telefonu +48 22 34 53 300 czynnym w dni robocze w godzinach 08:15-16:15, gdzie pracownicy udzielą wszelkich informacji.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.