Realizację inwestycji turystycznej wartej 140 mln zł zapowiada gmina Podgórzyn. Budowę całorocznego kompleksu wyciągów i tras na zboczach góry Czoło sfinansować ma samorząd i spółka Skarbu Państwa. Centrum Sportu Sosnówka ma być gotowe w trzy lata.

– Będzie to pierwszy tak kompleksowy ośrodek w Karkonoszach działający cały rok. Takiego obiektu nie ma w regionie, a plusem inwestycji jest to, że, poza walorami turystycznymi, odciąży oblegany obszar szczytowych partii Karkonoszy objętych ścisłą ochroną KPN oraz stworzy alternatywę spędzania wolnego czasu dla turystów z okolicznych kurortów Karpacza i Szklarskiej Poręby. Lokalna baza noclegowa zapewni gościom ośrodka komfort wypoczynku. Mamy zróżnicowaną ofertę noclegowo-gastronomiczną, skierowaną zarówno do osób wymagających, jak i oczekujących przystępnych cen. Dotąd turyści, zatrzymujący się na pobyt na terenie naszej gminy, chcąc skorzystać z atrakcji, musieli dojeżdżać do większych ośrodków, które w sezonie letnim i zimowym są przepełnione. Centrum Sportów Sosnówka zapewni im na miejscu możliwość różnorodnych form aktywności o różnym stopniu zaawansowania. Będzie to także dobra alternatywa dla osób przyjeżdżających na wypoczynek do innych karkonoskich miejscowości – zapowiada Mirosław Kalata, Wójt Gminy Podgórzyn, na terenie której powstanie kompleks.

Centrum Sportów Sosnówka będzie oferować:

– dwa 4-osobowe i trzy 6-osobowe wyciągi kanapowe dostosowane do przewozu rowerów o łącznej długości 4910 i 5175 metrów, z najdłuższym odcinkiem Miłków-Czoło Wschód liczącym 1765 metrów;

– 7 tras rowerowych o długości blisko 7000 metrów, liczne szlaki piesze i przyrodniczą ścieżkę edukacyjną;

– 6360 metrów tras narciarskich, najdłuższe nartostrady będą mieć 2100 i 2000 metrów, łącząc Czoło oraz Miłków – o różnorodnym poziomie trudności, jak i nachyleniu.

Władze gminy kładą nacisk na zrównoważony rozwój przy zachowaniu bioróżnorodności. Obiekt powstanie z pełnym poszanowaniem zasad ochrony przyrody. Obecny projekt ośrodka to jego 4. wersja. Każda kolejna wersja projektu różniła się od poprzedniej większym naciskiem na te właśnie kwestie i ograniczeniem pierwotnie planowanych elementów inwestycji, które chociaż potencjalnie mogłyby zagrażać środowisku naturalnemu.

Gmina zrezygnowała z wielu elementów, tak aby maksymalnie dopasować się do wszystkich zaleceń dotyczących ochrony środowiska. W trakcie prac nad studium zagospodarowania przestrzennego dostosowały skalę obiektu oraz jego parametry techniczne do wszystkich sugestii sformułowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Karkonoski Park Narodowy i Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Szczegółowa i wnikliwa analiza rekomendacji przyniosła daleko idące zmiany i zaowocowała rozwiązaniami, które optymalnie chronią przyrodę KPN oraz jego otuliny.

Środowisko naturalne odgrywa dużą rolę w tym projekcie. Zaplanowane jest przygotowanie ścieżki edukacyjnej, która przybliży bogactwo przyrodnicze tego obszaru. Rolą ścieżki będzie podnoszenie świadomości ekologicznej, promocja bioróżnorodności regionu oraz ochrona pobliskiego Karkonoskiego Parku Narodowego i obszaru Natura 2000. Powstaną tablice tematyczne prezentujące m.in. gatunki i siedliska chronione roślin i zwierząt.

– Istotny jest także kontekst ekonomiczny inwestycji, ponieważ Centrum Sportów Sosnówka pozwoli mieszkańcom dojeżdżającym obecnie do pracy w innych karkonoskich miejscowościach podjąć zatrudnienie na miejscu. To dla nich oszczędność czasu i pieniędzy oraz możliwość rozwoju zawodowego – podsumowuje Mirosław Kalata.

Fot. i wizualizacja: gmina Podgórzyn

7 komentarzy

  1. Ciekawi mnie i moich przyjaciół mieszkających w Cieplicach Zdr. przy parku Norweskim ,czy wójt gminy Podgórzyn zajął się na pozważnie rozwiązaniem problemu ścieków wpływających do Parku Norweskiego? Podobno gminna oczyszczalnia nie daje rady i podrzuca do cieków wodnych nadmiar nieczystości z gminy Podgórzyn gminie Jelenia Góra.

  2. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Moi drodzy pragnę wam przypomnieć naczelną zasadę inwestycyjną KOMUNISTYCZEJ KAMARYLI a mianowicie chodzi o to aby wydawać NASZE pieniądze , tylko i wyłącznie WYDAWAĆ. Natomiast czy będzie TO potrzebne i czy będzie działać to ma najmniejsze znaczenie, w myśl naczelnej zasady — Czyli -aby żyło się lepiej, ale tylko tym co te pieniądze wydają. Tylko i wyłącznie IM . Przykładów tych ŚWIETLANYCH pomysłów jest wiele w naszym rejonie. Wymiana kostki granitowej na kostkę granitową Ul. Konopnickiej za wielkie miliony jest tego jaskrawym przykładem.

  3. Zapowiadanie nic nie kosztuje, gadać można wiele, pisać też papier wszystko przyjmie. Zrealizujcie a potem mówcie. Taka jest kolejność.

  4. A czy Pan Kaletya wspomniał że dla „dobra” mieszkańców Podgórzyna wybuduje obwodnicę na ulicy Wróblewskiego???? Ludzie wybudowali domy z widokiem na góry aby w ciszy delektować się widokami w ciszy i wydali na to spore pieniądze /droższe o ten komfort działki/ a tu nagle po cichu , pod stołem finalizuje utworzenie obwodnicy! Hej mieszkańcy zażądajcie konsultacji społecznych aby zablokować ten bubel!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.