Wraz z końcem ferii zimowych zakończyło się wsparcie, jakiego Karkonoskiej Grupie GOPR udzielali ratownicy Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR. Wojskowy śmigłowiec patrolował Sudety Zachodnie przez trzy tygodnie. Goprowcy poinformowali, jak wyglądała ta współpraca.

– Podczas stacjonowania śmigłowca z 1. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Świdwin (3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego/3rd Airlift Wing) na Górze Szybowcowej, zespół ratowników odebrał 17 wezwań do działania. Niestety w 6 przypadkach nie było możliwości wykorzystania śmigłowca do akcji z powodu ograniczonej widoczności lub zbyt silnego wiatru przekraczającego możliwości uruchomienia helikoptera – informuje karkonoski GOPR. – Do akcji zespół śmigłowcowy wystartował w 11 przypadkach. Podczas tych zdarzeń ewakuowano 6 poszkodowanych. W kilku przypadkach śmigłowiec z powodu złych warunków atmosferycznych, ograniczonej widoczności nie był w stanie dolecieć na miejsce wypadku, jednak dostarczenie zespołu śmigłowcowego w rejon działania pozwoliło znacznie skrócić czas dotarcia ratowników do poszkodowanych osób i gór uniemożliwiał w pełni wykorzystanie zespołu śmigłowcowego.

Współdziałanie z zespołem ASAR było także okazją do przeprowadzenia licznych szkoleń z udziału kilku grup naszych ratowników na rożnym poziomie zaawansowania i wyszkolenia technicznego oraz doskonalenia naszych wspólnych procedur działania

– Grupa Karkonoska GOPR okresie stacjonowania zespołu śmigłowcowego przeprowadziła 60 akcji, gdzie w znacznej większości przypadków potrzeba była szybkiego transportu do szpitala drogą powietrzną, jednak z powodu ciężkich warunków atmosferycznych w czasie ferii, z wiatrem o sile przekraczającej 100 km/h, nie za każdym razem wykorzystanie śmigłowca w działaniu. Pokazuje to jednak, jak intensywny jest ruch turystyczny w Sudetach Zachodnich, a co za tym idzie jak ważne jest rozwijanie służb ratunkowych i podejmowanie tego typu współpracy, która znacznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i turystów – podsumowują goprowcy.

Fot. st. sierż. Piotr Guberant, FC KG GOPR

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.