Młodzi muzycy z Wrocławia wyjechali z Jeleniej Góry z Krokus Jazz Festiwalu z główną nagrodą i czekiem na 5 tysięcy złotych. Jurorzy podkreślili ich muzyczną wyobraźnię i świetne łączenie jazzu z swingiem. Robert Wypasek (saksofon tenorowy) z tego zespołu został uhonorowany nagrodą specjalną (tysiąc euro) Stowarzyszenie Artystów, wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych.

Jury Krokus Jazz Festiwalu w składzie: Bernard Maseli, Jakub Olejnik, Albrecht Ernst, Marek Romański przyznało następujące nagrody:

– Nagrodę Grand Prix (5 tys. zł), statuetkę Złotego Krokusa otrzymał zespół Horntet w składzie: Robert Wypasek (saksofon tenorowy), Szymon Ziółkowski (saksofon altowy), Bartłomiej Leśniak (fortepian), Mikołaj Sikora (kontrabas), Piotr Przewoźniak (perkusja).

– Drugą nagrodę (2,5 tys. zł) otrzymał zespół Anaphora w składzie: Filippo Deorsola (fortepian), Marco Luparia (perkusja), Pietro Elia Barcellona (kontrabas).

– Trzecią nagrodę (1,5 tys. zł) otrzymał zespół Baryl w składzie: Lukas Loeb (kontrabas), Ludvig Sondergaard (perkusja), Laura Kjaldsen (saksofon), Viktoria Sondergaard (wibrafon i kompozycje).

Nagrodę indywidualną w wysokości 1 tys. zł otrzymał Tymon Kosma (wibrafon).

Nagroda specjalna (1 tys. euro) ufundowana przez Stowarzyszenie Artystów, wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych trafiła do Roberta Wypaska (saksofon tenorowy)

Horntet to grupa muzyczna złożona z młodych, niezwykle ekspresyjnych muzyków – absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach. Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60., który w połączeniu z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje nam obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia. Utwory autorskie prezentowane przez Horntet czerpią z dorobku najwybitniejszych kompozytorów muzyki amerykańskiej. W repertuarze oprócz własnych kompozycji znajdują się również aranżacje standardów jazzowych Horace’a Silvera i Theloniousa Monka.

Zespół został doceniony na konkursach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2019 roku otrzymał I miejsce na konkursie Tarnów International Jazz Contest, w 2021 roku uznany za najlepszy zespół XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni oraz w 2022 roku na Blue Note Poznań Competition. Na 58. Jazz nad Odrą we Wrocławiu zdobyli nagrodę Grand Prix – Indywidualność Jazzowa Roku 2022.

Horntet
Robert Wypasek – saksofon tenorowy, saksofon sopranowy
Szymon Ziółkowski – saksofon altowy
Bartłomiej Leśniak – fortepian
Mikołaj Sikora – kontrabas
Piotr Przewoźniak – perkusja

FOT. Tomasz Raczyński

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.