Chińczyk i Monopoly – czy nie te dwa tytuły większość z nas ma przed oczami, kiedy pojawia się temat gier planszowych? Pierwsze skojarzenia to powrót do dziecięcych lat, gdy wspólnie z rodziną lub rówieśnikami grało się w te klasyki. Spędzaliśmy nad nimi wiele godzin, często nawet bez znajomości prawdziwych zasad lub po wymyśleniu swoich własnych reguł. Mimo że planszówki stają się jako hobby coraz bardziej popularne, to większość ludzi dalej utożsamia je ze wspomnianym reliktami i otwierając pudełko z grą spodziewamy się planszy, kostek czy pionków. Współczesne gry planszowe to jednak coś znacznie więcej!

Na przestrzeni ostatnich lat branża gier niesamowicie się rozwinęła. Gry rodzinne i imprezowe dalej królują na listach bestsellerów, jednak powstaje znacznie więcej tytułów na długie i pełne myślenia wieczory dla dorosłych graczy. Olbrzymie pudła, nierzadko wypełnione masą różnorakich komponentów – od żetonów, przez drewniane znaczniki do pieczołowicie zaprojektowanych i przepięknie wyrzeźbionych plastikowych lub metalowych figurek, to teraz codzienność. Współczesne wydawnictwa prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz bardziej nowatorskich produktów. Gry naszych czasów potrafią fascynować i wzbudzać zainteresowanie nawet wśród planszówkowych laiķów ze względu na swój wygląd i dbałość o detale. Estetyka wykonania to jednak nie wszystko, bo chociaż bardzo często oceniamy gry po okładce, to jeszcze ważniejsze są zasady i mechaniki wymyślone przez twórców. Hobby to stało się na tyle rozległe, że każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy zagadek i matematycznych łamigłówek, a także żądni przygód gracze, którzy wcielając się w fantastyczne postacie prowadzą emocjonujące walki. Gry planszowe to nie tylko konfrontacja z pozostałymi graczami – równie popularne stały się gry kooperacyjne, w których ramię w ramię staramy się pokonać grę – razem przegrywamy lub wspólnie świętujemy zwycięstwo!

Problemy z grami? Są rozwiązania!

Taka forma spędzania wolnego czasu staje się coraz bardziej popularna, a co zazwyczaj od niej odstrasza? Najbardziej problematyczne okazuje się czytanie instrukcji i zapoznanie się zasadami. Tutaj na szczęście z pomocą przychodzi Internet. Z łatwością znajdziemy filmy z wytłumaczeniem zasad, pozwalające nam zasiąść do stołu bez żmudnego czytania instrukcji, zajmujących czasem nawet kilkadziesiąt stron. Warto również zaznaczyć, że nie jest to tanie hobby, a ilość nowych tytułów, które są nieustannie wprowadzane na rynek może przytłaczać początkującego gracza. Odpowiedzią na te wszystkie problemy są kluby, stowarzyszenia i kawiarnie z planszówkami, a przede wszystkim wydarzenia planszówkowe, które można znaleźć w całej Polsce. Nawet początkujący gracze, którzy do tej pory kojarzą tylko klasyczne tytuły, mogą w takich miejscach z łatwością zostać wprowadzeni w hobby przez bardziej doświadczone osoby. Najbliższym z nich będzie Wrocław Games Week, który rozpocznie się już 20 września! Przez cały tydzień w planszówkowych miejscówkach z mapy Wrocławia będą odbywać się “rozgrzewki” do weekendowych targów. Lokalne biblioteki, kawiarnie, puby z planszówkami oraz spotkania osiedlowych klubów przygotowują wydarzenia, na których każdy znajdzie tytuł i miejsce dla siebie!

Weekend 24-25 września warto spędzić w Hali Stulecia pod hasłem ONE MORE GAME! Na festiwalu pojawią się wystawcy i twórcy z całej Polski wypełniając ją po brzegi grami (nie tylko planszowymi (wink) ). Będzie to idealna okazja do przetestowania gier z listy kilkuset dostępnych! Czekać na Was będą premiery, gorące hity oraz sprawdzone klasyki. Jeśli będziecie spragnieni większej ilości wrażeń, organizatorzy zapewniają możliwość wzięcia udziału w turniejach, olimpiadzie zajawek, quizach, odwiedzenia strefy escape roomów oraz niesamowitych wystaw. Specjalnie na Wrocław Games Week do Wrocławia przyjeżdża grupa Yavin, która zachwyci Was swoimi modelami i obiektami powiązanymi ze światem Star Wars.

Takie wydarzenia są sposobem na spędzenie wspólnie z rodziną i znajomymi nawet całego weekendu bez chwili znudzenia. Nieważne, czy znacie i lubicie współczesne planszówki – na takich wydarzeniach zapragniecie, aby Wasza domowa kolekcja gier była jak największa!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.