– To nasi mieszkańcy zgłaszali takie potrzeby i stąd się wziął pomysł na przygotowanie projektu i pozyskania środków. Założyliśmy utworzenie klubu w którym znajdzie się: kącik czytelniczy i biblioteczka seniora, strefa relaksu, strefa gimnastyki i rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanych specjalistów z zakresu rehabilitacji, pokój pielęgniarki, aneks kuchenny i strefa „mini kawiarenki”, kącik tv i kącik informatyczny, toalety i natrysk. Przewidywana możliwa ilość uczestników to 40 osób. Będą oni mogli korzystać z wielu atrakcji m.in. wyjazdów do teatru, kina, na basen. W oparciu o potrzeby uczestników będą organizowane spotkania ze specjalistami w dziedzinie zdrowia (dietetycy, lekarze, etc) jak również spotkania towarzyskie, wspólne obchody urodzin, imienin, spotkania świąteczne, potańcówki czy odczyty lub prelekcje prowadzone przez samych seniorów dla reszty społeczności lokalnej, jeśli tylko zechcą podzielić się swoją wiedzą życiową i doświadczeniem – opowiada Olgierd Poniźnik, burmistrz Gryfowa.
Projekt nie ogranicza się do działań stacjonarnych w klubie. Obejmuje też usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla 20 osób niesamodzielnych i potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu tj. m.in. sprzątaniu, zakupach, przygotowaniu posiłków, załatwieniu spraw urzędowych, spraw dotyczących zdrowia – zakup leków, umówienie wizyty lekarskiej. W obu działaniach chodzi o seniorów, którzy ukończyli 60 lat.
Będzie też jednak wsparcie osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych, bez względu na wiek, a więc również młodzieży i dzieci wymagających wsparcia specjalistów. Takie osoby otrzymają specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania przewidywane , jak usługi pielęgniarskie, rehabilitacja w domu, porady i wsparcie psychologa.
Realizacje projektu koordynuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfowie Śląskim. Prowadzi rekrutację beneficjentów, tworzy Indywidualne Plany Wsparcia, zbiera wymaganą dokumentację i będzie monitorował realizację zadań przez okres trwania projektu.
Szefowa gryfowskiego MGOPS-u, Krystyna Boltrukanic jest zachwycona zaangażowaniem gryfowskich seniorów.
– Pewnie w jakimś stopniu to skutek epidemicznych ograniczeń, które tak mocno przez ostatni rok ograniczyły aktywność seniorów, więc teraz, gdy po zaszczepieniu znowu mogą brać udział w życiu publicznym są aktywni dwa razy bardziej. Są obecni na wszystkich etapach powstawania klubu, przy opracowywaniu regulaminów, planów pracy podpowiadają, co im najbardziej będzie odpowiadać i dzięki temu Klub Seniora będzie bardzo dla nich po prostu miłym miejscem – ocenia pani kierownik MGOPS.
Klub oficjalnie zostanie otwarty dla seniorów z chwilą ustania obostrzeń covidowych.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.