Informację tę ujawnili Grzegorz Schetyna i Janusz Cichoń – posłowie Platformy Obywatelskiej – na spotkaniu z przedstawicielami środowisk kultury, 19 czerwca br. w Książnicy Karkonoskiej.

Janusz Cichoń, członek sejmowej Komisji ds. Finansów, alarmował n/t niszczenia przejrzystości i logiki finansów państwowych, czego przejawem m. in. są fakty, że tzw. zadłużenie pozabudżetowe, generowane przez 30 funduszów celowych, znacznie przekracza 400 mld zł, o zawieraniu przez członków obecnego rządu miliardowych kontraktów na uzbrojenie posłowie pracujący w sejmowej Komisji Finansów dowiadują się od… parlamentarzystów obcych państw, a gospodarowanie pieniędzmi na szczeblu ministerstw (np. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) odbywa się „po uważaniu” – środki płyną na działalność tajemniczych, najczęściej nowo powstałych fundacji z obowiązkowym przymiotnikiem „narodowy” w nazwie.

Podczas dyskusji mocno wybrzmiała propozycja Małgorzaty Nauki, dyrektorki Zdrojowego Teatru Animacji, by stworzyć przejrzysty mechanizm przyszłego finansowania placówek kultury i eksponować go w kampanii wyborczej jako przeciwieństwo pisowskiego rozdziału środków „po znajomości” i „po uważaniu”. Grzegorz Schetyna zapowiadał konieczność decentralizacji finansów – w celu odbudowania i wzmocnienia pozycji samorządów – a Jerzy Pokój z dolnośląskiego Sejmiku Samorządowego podkreślił konieczność ustanawiania przejrzystych procedur administrowania w każdej dziedzinie funkcjonowania państwa.

Kolejny istotny, zdaniem zebranych, problem to przekonywanie do udziału w wyborach ludzi młodych, z szerokim użyciem mediów społecznościowych, oraz kwestia stosowania przekonywującej narracji w dyskusjach przedwyborczych. Padały głosy z sali, by w kampanii przedwyborczej m. in. szeroko eksponować problem horrendalnego zadłużenia Polski oraz kosztów jego obsługi, a także konsekwencji finansowych dla przyszłych pokoleń.

(ika)

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.