Niemal w każdy pogodny dzień policjanci z gmin, w których rozciągają się Bory Dolnośląskie, otrzymują wezwania od zagubionych grzybiarzy. W ostatnich dniach takie interwencje podejmowali np. funkcjonariusze z Kruszyna, którzy pomogli wydostać się z lasu pięciu osobom.

– W czwartek, około południa, mundurowi otrzymali informację od kobiety, że podczas grzybobrania zagubił się 75-letni mężczyzna, który nie ma przy sobie telefonu. Na miejsce ruszyły 3 patrole policyjne. Jak zawsze w takiej sytuacji, znajomość terenu przez dzielnicowego było nieoceniona. Senior został namierzony i bezpiecznie trafił do domu – opowiada Anna Kublik-Rościszewska z bolesławieckiej policji. – Kolejne zgłoszenie było następnego dnia. Przed godziną 14-stą grupa amatorów runa leśnego, która przyjechała z Wałbrzycha na teren powiatu bolesławieckiego straciła orientację w terenie. Niepokojąca była informacja, że wśród grzybiarzy są osoby chorujące na cukrzycę. Natychmiastowe działania policjantów z komisariatu doprowadziły do zagubionych, którzy znajdowali się 5 kilometrów od miejsca gdzie weszli do lasu. Na szczęście nie była potrzebna pomoc medyczna a szczęśliwi grzybiarze zostali odwiezieni na parking, gdzie zostawili swoje samochody.

Policjanci apelują do miłośników owoców runa leśnego, zwłaszcza tych penetrujących nie najlepiej znane sobie obszary, o stosowanie kilku zasad, dzięki którym policjanci będą mieć mniej pracy, a grzybiarzom zaoszczędzą strachu.

• Poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót,

• zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny,

• jeżeli zabierasz psa to koniecznie na smyczy,

• nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia,

• ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na tereny poligonowe z uwagi na zagrożenie napotkania niewybuchów,

• zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia,

• zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną,

• gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas powinna skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie gdzie zaginiony się znajduje).

Jeżeli zaginiony odnajdzie drogę na własną rękę powinien niezwłocznie powiadomić Policję, że już nie potrzebuje pomocy.

Udając się do lasu dokładnie zabezpiecz pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei; nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).

Fot. KPP Bolesławiec

1 Komentarz

  1. w tej grupie, nikt nie miał oczywiście smartfona, w którym jest GPS? niedorajdy życiowe

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.