76 w Jeleniej Górze, 57 w powiecie bolesławieckim, 55 w powiecie jeleniogórskim, 33 w kamiennogórskim, 29 w lubańskim, 23 w zgorzeleckim i 22 w lwóweckim – to liczby dzisiejszych zakażeń w regionie jeleniogórskim, o których informuje wojewoda w swoim dobowym raporcie. W Jeleniej Górze i w każdym z powiatów odnotowano też zgony. Podawane oficjalnie dane o zgonach w powiatach są szczątkowe, ale senator Mróz informował dzisiaj, że w Jeleniej Górze i powiecie w ciągu ostatnich 48 godzin przez zakażenie koronawirusem (bezpośrednio lub pośrednio) zmarło 18 osób.
Dobowe dane robią wrażenie. Ale prawdziwą powagę sytuacji lepiej niż dzienna liczba zakażeń, czy całkowita liczba zakażonych, pokazuje aktualna liczba chorujących (aktywnych przypadków). W powiecie jeleniogórskim właśnie teraz zakażone (i przetestowane) są 374 osoby, w Jeleniej Górze – 369, w powiecie zgorzeleckim – 335, w powiecie lwóweckim – 309, w powiecie kamiennogórskim – 307, w powiecie bolesławieckim – 283 i w powiecie lubańskim 257. Łącznie, to 2234 osoby zakażone koronawirusem.
I zdiagnozowane… Ile jest naprawdę osób zakażonych wśród nas? Tu autorytety nie są zgodne. Profesor Krzysztof Simon z wrocławskiego szpitala zakaźnego przy Koszarowej mówił o pięciokrotności względem liczby podawanej po testach; dr Jakub Zieliński z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW uważa, że może to być dziewięciokrotność….
I jeszcze jeden zestaw liczb pokazujących, jak gwałtownie ostatnio rozprzestrzenia się epidemia w regionie. W ciągu ostatnich czterech dni (poniedziałek – czwartek) testami zdiagnozowano w Jeleniej Górze 208 nowych zakażeń. Zbliżoną liczbę wszystkich zdiagnozowanych zakażonych od początku epidemii – 206 – mieliśmy w Jeleniej Górze 10 października: w ciągu czterech dni ujawniono w Jeleniej Górze tyle samo zakażonych co łącznie od 20 marca (pierwszy przypadek), czyli w ciągu siedmiu pierwszych miesięcy pandemii. W powiecie jeleniogórskim w ostatnich czterech dniach zdiagnozowano 246 nowych przypadków – podobną liczbę wszystkich zakażonych mieliśmy tu 22 października – 253.
Jak już informowaliśmy wszystkie szpitale z łóżkami covidowymi w regionie są przepełnione. Wprawdzie powstają kolejne miejsca, gdzie będzie można leczyć ciężko chorych (m.in. Kowary, modułowy oddział w Bolesławcu), ale czy to wystarczy, skoro gwałtownych wzrostów ciężkich przebiegów można się spodziewać dopiero za kilka dni (jako konsekwencji gwałtownego wzrostu teraz diagnozowanych zakażeń).
***
Wśród osób, które zmagają się z koronawirusem coraz więcej jest postaci aktywnych w życiu publicznym. Dziś o pozytywnym wyniku testu poinformował marszałek województwa Cezary Przybylski. Na swojej stronie FC napisał:
„Dzisiaj otrzymałem pozytywny wynik testu na koronawirusa. Czuję się dobrze. Od kilku dni pracuję z domu, skąd przez najbliższy czas będę koordynował działania Urzędu Marszałkowskiego i sprawy samorządu województwa.
Proszę, uważajcie i dbajcie o siebie. Zagrożenie jest duże i dotyczy nas wszystkich. Im poważniej je potraktujemy, tym szybciej wrócimy do normalności.”
Od kilku dni w izolacji domowej z powodu zakażenia przebywa burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik. W Lubaniu zachorowało dwóch radnych Wiesław Wydra i Henryk Rogacki. Ten drugi chorobę przechodzi ciężko i obecnie jest hospitalizowany. Takich osób jest więcej, ale nie wszyscy chcą, by takie informacje upubliczniać.

 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.