Podczas kilku kontroli dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przechwyciła ponad 3 tys. sztuk podrobionej odzieży, oznaczonej znakami znanych marek oraz 63 kg tytoniu oraz 3011 paczek papierosów i 40 opakowań z płynem do e-papierosów bez znaków akcyzy. Kontrole przeprowadzono na targowisku we Wrocławiu i na giełdzie samochodowej w Lubinie. Wartość nielegalnych produktów oszacowano na ponad 91 tys. zł.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, podczas działań kontrolnych na giełdzie samochodowej w Lubinie zabezpieczyli podrobione ubrania znanych, luksusowych marek odzieżowych. Dalsze czynności były prowadzone na targowisku przy Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu, gdzie na stoiskach ujawniono papierosy, płyn do e-papierosów oraz tytoń bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariuszy wspierał pies służbowy Shila (owczarek niemiecki wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych i narkotyków). Shila ma na swoim koncie wykrycie: 6 ton tytoniu, 16 ton krajanki tytoniowej oraz ponad 48 tys. paczek papierosów.

Dolnośląska KAS zabezpieczyła 3 321 szt. podrobionej odzieży, a także 3 011 paczek papierosów, 63 kg wyrobów tytoniowych i 40 opakowań z płynem do e-papierosów. Liquidy zostaną przebadane laboratoryjnie, gdyż mogą się w nich znajdować szkodliwe substancje.

Wartość nielegalnych produktów oszacowano na ponad 91 tys. zł.

18 mandatów na ponad 18 tysięcy złotych

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wystawili osiemnastu osobom mandaty za handel nielegalnymi wyrobami tytoniowymi i produktami z podrobionymi znakami towarowymi oraz za nieprawidłowości związane z ewidencją sprzedaży na kasach fiskalnych. Za handel podróbkami może im grozić kara pozbawienia wolności do 5 lat, natomiast za sprzedaż wyrobów tytoniowych kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Jak rozpoznać podróbki?

Cena – oferowane podróbki są z reguły w niższych, „atrakcyjnych” cenach.

Jakość – jakość i wykończenie podrobionych towarów często pozostawia wiele do życzenia.

Miejsce/sposób nabycia – podróbki oferowane są najczęściej na stoiskach, bazarach.

KAS walczy z przestępczością

Krajowa Administracja Skarbowa przeciwdziała sprzedaży podrobionych towarów. W ten sposób wspiera uczciwych przedsiębiorców, dba o prawa twórców i chroni konsumentów. Podróbki nie spełniają norm jakości i mogą być też niebezpieczne dla zdrowia.

Działania KAS mają też bezpośrednie przełożenie na walkę z nielegalną produkcją i handlem wyrobami papierosowymi.

Osoby kupujące papierosy niewiadomego pochodzenia często nie zdają sobie też sprawy, że za produkcją i handlem nielegalnymi wyrobami tytoniowymi stoją zorganizowane grupy przestępcze, a kupując nielegalne wyroby tytoniowe wspierają czarny rynek i nielegalny handel.

FOT. KAS

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.