75. rocznica śmierci pisarza to niepowtarzalna okazja dla Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” do prezentacji najnowszej własnej wystawy – „Gerhart Hauptmann na znakach pocztowych świata”. Pierwsze znaczki z wizerunkiem pisarza ukazały się już w 1948 roku, w Radzieckiej Strefie Okupacyjnej w Niemczech, zaledwie dwa lata po śmierci twórcy „Tkaczy”. Co ciekawe, po powstaniu NRD (w 1949 roku) znaczki te były nadal w użyciu. Kilkadziesiąt lat później poczty Szwecji i Gwinei-Bissau wydały serie znaczków z wszystkimi noblistami z 1912 roku. Muzeum oprócz znaczków pocztowych z Hauptmannem prezentuje także koperty FDC pierwszego dnia obiegu, datowniki okolicznościowe, karty pocztowe (te zaczęły się ukazywać już pod koniec XIX wieku) czy specjalizowane karty maximum. Filatelistyczne cymelia pochodzą z całej Europy a nawet z Chin i Afryki. Polski wkład do światowej filatelistyki hauptmannowskiej to wydane w 2012 roku pocztowe znaczki personalizowane z willą „Wiesenstein” i beznominałowa kartka pocztowa, efekt konkursu plastycznego z okazji 150. rocznicy urodzin pisarza.

Osobny dział filatelistyki stanowią listy. Na wystawie po raz pierwszy pokazano oryginały korespondencji Hauptmannów z Polakami w latach 1945-1946, w tym prośbę o dostarczenie do willi węgla na pierwszą powojenną zimę. Niezwykle ciekawe są kartki pocztowe osób z otoczenia pisarza – żony Margarety, twórcy malowideł w Hali Rajskiej malarza Johannesa Maximiliana Avenariusa czy archiwisty Aleksandra Müncha. To wszystko pozyskało muzeum w ostatnich dwóch latach.

Jak ocenia prof. Krzysztof A. Kuczyński, naukowy konsultant muzeum, to najprawdopodobniej pierwsza tego typu prezentacja w świecie. Wystawę polecamy wszystkim, nie tylko filatelistom. Muzeum zapowiada wydanie specjalnego katalogu. Powstanie on przy współpracy z Regionalną Pracownią Krajoznawczą Karkonoszy w Związku Gmin Karkonoskich. Jego premierę przewidziano na 7. sierpnia, coroczny Dzień Otwartych Drzwi Domu Gerharta Hauptmanna. Muzeum można zwiedzać codziennie, od wtorku do niedzieli w godz. 9-17.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.