Rola Józi w „Chłopach”, to filmowy debiut Heleny. Ale młoda jeleniogórzanka jest obyta ze sceną. Jej mama to Dorota Korczycka- Bąblińska, aktorka Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Hela od najmłodszych lat bywała za kulisami, obserwowała pracę aktorów, występowała w małych rólkach. Ma za sobą duża rolę Gerdy w sztuce „Królowa śniegu” według Nosalka, którą w 2016 roku wystawił ZTA. Zebrała znakomite recenzje. Teraz przyszła kolej na film.

Wygrała casting

Jak opisuje na profilu facebookowym Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych, droga do otrzymania roli nie była łatwa. Helena najpierw wysłała zdjęcia by, jak to sama określiła, „zobaczyć czy się podoba”. Została potem poproszona o nagranie krótkiego filmu, w którym opowiada o sobie oraz interpretuje otrzymany od autorów filmu tekst.

Kolejnym etapem był casting w Warszawie, w trakcie którego, w obecności reżysera, Helena na różne sposoby interpretowała fragmenty scenariusza. Na odpowiedź uczennica czekała trzy miesiące, aż wreszcie w marcu okazało się, że  dostała wymarzoną rolę. Zdjęcia próbne rozpoczęły się pod koniec lipca, w sierpniu zaś plan filmowy ruszył pełną parą. Jej wrażenia? Helena mówi, że poznała tam swoją drugą rodzinę, a spędzone na planie cztery miesiące były najlepszymi w jej życiu.

Szkoła gratuluje Helenie, a mama aktorki dziękuje nauczycielom i dyrekcji ZSRA w Jeleniej Górze, bo bez ich życzliwości nie byłoby możliwe pogodzenie nauki z planem filmowym.

Film „Chłopi”w technice animacji malarskiej

Premiera filmu  „Chłopi”, adaptacji noblowskiej powieści Władysława Reymonta w reżyserii Doroty Kobieli, planowana jest na 2022 rok.

Zdjęcia to pierwszy etap procesu realizacji filmu, który powstanie w technice animacji malarskiej. Obecnie trwa rekrutacja malarzy w studiach w Polsce, Serbii i Ukrainie.

Jak informuje PISF, niebawem rozpocznie się montaż zdjęć, a na początku przyszłego roku grupa malarzy rozpocznie prace w studio BreakThru Films w Sopocie. Do stworzenia filmu wykorzystany zostanie autorski pomysł stacji PAWS (ang. Painting Animation Work Stations), dzięki którym możliwe jest ujednolicenie animacji oraz usystematyzowanie pracy malarzy.

Gwiazdorska obsada

Na planie filmowym obok Kamili Urzędowskiej (Jagna), Roberta Gulaczyka (Antek), Mirosława Baki (Boryna), Andrzeja Konopki (Wójt), Ewy Kasprzyk (Dominikowa) i Sonii Mietielicy (Hanka), pojawili się również Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Maciej Musiał (Jasio), Dorota Stalińska (Jagustynka), Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka) oraz Mateusz Rusin (Mateusz).

Za produkcję odpowiadają nominowani do Oscara twórcy „Twojego Vincenta” – Dorota Kobiela, Hugh Welchman i Sean Bobbitt. 

Twórcy filmu

 Reżyserka i scenarzystka Dorota Kobiela to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomysłodawczyni, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu „Twój Vincent”. Ta pierwsza pełnometrażowa animacja malarska na świecie zdobyła ponad 40 innych nagród na całym świecie, m.in.: Europejską Nagrodę Filmową, główną nagrodę na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju oraz nagrody Polskiej Akademii Filmowej „Orły”. Film był nominowany do Oscara, BAFTA czy Złotych Globów. Dorota Kobiela od 10 lat związana zawodowo ze studiem BreakThru Films.

Współscenarzysta Hugh Welchman to absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, brytyjskiej National Film and Television School. Wyprodukował 16 filmów krótkometrażowych i dwa filmy pełnometrażowe dla studia BreakThru Films, zdobył ponad 60 nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym Oscara za najlepszą animację krótkometrażową w 2008 roku za film „Piotruś i wilk” oraz Europejską Nagrodę Filmową za „Twojego Vincenta” w kategorii najlepszy film animowany.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.