Ponad 1,6 mln zł przeznaczył na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnej Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Pieniądze trafią do 217 jednostek, w tym do 49 w naszym regionie.

Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu przyznając dotacje dla dolnośląskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej nie określał konkretnych zakupów, jakie maja być za nie poczynione. Wyszedł z założenia, że strażacy wiedzą, co jest im potrzebne. Wnioskowali m.in. o środki na zakup: agregatów, pilarek, motopomp, detektorów do pomiaru stężeń tlenu i dwutlenku węgla a także specjalistycznych ubrań. To sprzęt niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zagrożeń. Cel dofinansowania określono jako „zakup sprzętu, wyposażenia oraz środków ochrony indywidualnej”.

– To w ostatnich latach kolejne już wsparcie dla strażaków ochotników z naszego województwa. Dobrze wyposażeni ratownicy mogą bezpiecznie wykonywać swoje zadania, a to z kolei wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Mogliśmy się o tym przekonać w ostatnim czasie, gdy ochotnicy walczyli ze skutkami burz w naszym regionie – podkreśla Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

U nas najwyższe dotacje – po 20 tys. zł – otrzymały jednostki OSP w Trzebieniu (gm. wiejska Bolesławiec) i w Jagodzinie (gm. Węgliniec). Powodów do narzekań pewnie nie mają też ochotnicy z Sokołowca (gm. Świerzawa) i trzech jednostek z gminy Gromadka: w Nowej Kuźni, Różyńcu i samej Gromadce. Tam dotacje wyniosły między 19 a 20 tys. zł. Swoją drogą zastanawiające dlaczegóż to właśnie jednostki z gminy Gromadka dostały łącznie najwyższe wsparcie.

Inne jednostki z regionu zadowolić się musiały kwotami od około 3 tys. zł (Rybnica, Ubocze, Świecie, Platerówka, Grabiszyce) do około 13 tys. zł (Kaczorów, Pieńsk, Ocice). OSP w Piechowicach 4,7 tys. zł, w Jeżowie 5,4 tys. zł, w Szklarskiej Porębie 6,3 tys. zł, w Janowicach 7,7 tys. zł, w Świeradowie 8 tys. zł, a w Podgórznie nieco ponad 11 tys. zł.

Fot. WFOŚiGW

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.