Podczas audycji, w której w rolę eksperta wcielił się bioetyk prof. Paweł Bortkiewicz, padły mocne słowa o LGBT. Aktywista Bart Staszewski chce ukarania stacji.

Miesiąc Dumy

„Czerwiec to Miesiąc Dumy LGBTQ+. Rozpoczynają się różnego rodzaju akcje, przedsięwzięcia. Ksiądz prof. z reguły dostarcza nam ciekawych faktów, spostrzeżeń ze świata, który nas zadziwia, o którym często możemy powiedzieć: przecież to jest po prostu obrzydliwe – tymi słowami gościa, Pawła Bortkiewicza, zapowiedział prowadzący „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Zaproszony duchowny na wstępie podkreślił, że w przypadku LGBTQ+ „mamy do czynienia z zaprzeczeniem piękna, dobra i miłości” i przedstawił swoją wersję genezy tzw. Pride Month, czyli Miesiąca Dumy, upamiętniającego utworzenie globalnego ruchu na rzecz praw osób homoseksualnych. Miało to związek z wydarzeniami, które w 1969 roku po interwencji policji rozegrały się w Stonewall Inn, popularnym klubie gejowskim w Nowym Jorku.

Kontrowersyjne wypowiedzi księdza

W dyskusji kapłan odniósł się również do kampanii polskiej edycji magazynu „Vogue”, w której na okładce przedstawiono całujące się pary tej samej płci. Właśnie z tego powodu kilka dni temu w Warszawie doszło do aktu wandalizmu – mężczyzna sprayem zamalował plakaty przedstawiające wspomnianą okładkę. Bortkiewicz stwierdził, że takie zachowanie „świadczy o tym, że jeszcze nie ulegliśmy procesowi zatracenia orientacji w sferze wartości, w sferze tego, co jest normą, a co patologią, co jest dobre, a co złe”.

I dodał, że jest nie tylko homofobem, ale też transfobem. „Staram się, żeby ktoś mi wyjaśnił w sposób precyzyjny, na czym polega transgenderyzm czy transseksualizm” – mówił.

Skarga do KRRiT

Na słowa, które padły na antenie Radia Maryja, zareagowała Fundacja „Basta” na czele z Bartem Staszewskim. Celem organizacji jest działanie na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności wspieranie w życiu publicznym osób LGBTQ+.

„W związku ze skandaliczną audycją na antenie Radia Maryja i rozmową z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem – z 31 maja 2022 roku o godz. 13.10 – składamy do KRRiT wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego z powodu homofobicznej mowy nienawiści. Nie ma zgody na pogardę wobec LGBT+” – przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych Fundacja „Basta”.

Duży oddźwięk

Bart Staszewski w rozmowie z serwisem WirtualneMedia.pl zaznaczył, że „biorący udział w audycji wielokrotnie obrażali społeczność LGBT+”. Z kolei w wywiadzie udzielonym serwisowi NaTemat.pl tłumaczył: „Nikomu niczym nie zawiniłem. Żyję w tym kraju, płacę podatki, nie jestem karany, ale za to jestem sprowadzany do roli jakiegoś pasożyta społecznego. I to jest właśnie obrzydliwe”. Staszewski oznajmił, że przykład traktowania ludzi nieheteroseksualnych idzie „z góry” – m.in. od polityków z partii rządzącej.

„Niestety istnieje jakiś mityczny stereotyp geja czy lesbijki, którzy nic nie robią i są jedynie zagrożeniem dla rodziny. A my również mamy rodziny, jesteśmy osobami zarówno wierzącymi, jak i niewierzącymi. Jesteśmy policjantami, strażakami, hydraulikami, panią na kasie w sklepie” – dodał.

I nadmienił, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku.

News4Media / Fot.: Bart Staszewski/FB

2 komentarze

  1. Dlaczego nie piszecie o realnych problemach Polaków? Dziś benzyna 98 po 8,80, węgiel ponad 3 tys. Za dwa miesiące paliwo będzie po 10, węgiel po 4, a inflacja 20% Najpierw ogólnoświatowa ściema z psychopandemią, teraz podobna ściema huzia na Putina i miłować banderowską Ukrainę. Pacynki w polskim rządzie, zidiociali celebryci i dziennikarzyny tańczą jak im psychopaci gejts, szwab, soros, sklerotyczny biden, itp. zagrają. Żenujące, że większość mediów bierze udział w tym cyrku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.