Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 21 listopada 2021 r. na wycieczkę nr 28 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Zbiórka uczestników przed zajezdnią MZK w Jeleniej Górze przy ul. Wolności o godz. 9.00.

Trasa długości 13 km przebiega w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Od zajezdni idziemy ulicami Wolności i Cinciały, następnie polnymi drogami podchodzimy na niewielkie wzgórze z grupą skalną Mnich i Mniszka. Nazwa powstała od kształtu dwóch charakterystycznych bloków, przypominających nieco zakapturzone postacie. W dalszym ciągu polnymi drogami podchodzimy na górę Sołtysią, mijając pozostałości dawnej skoczni narciarskiej. Na szczycie znajduje się murowana wieża widokowa z 1895 r., obecnie w remoncie. Wytyczonym przed dwoma latami Cieplickim Szlakiem Spacerowym idziemy na sąsiedni wierzchołek Sołtysiej o nazwie Panorama, z pięknym widokiem Karkonoszy. Następny obiekt na naszej trasie to położony przy polnej drodze do Staniszowa grób nieznanego księdza. Kolejny punkt widokowy (na zachodnie Karkonosze i Góry Izerskie) to Morskie Oko – nazwa pochodzi od małego zbiornika wodnego znajdującego się pomiędzy dwoma skalnymi ścianami. Po obejrzeniu panoramy okrążamy Chmielnik i Cieplickim Szlakiem Spacerowym idziemy na Winnicę, gdzie podziwiamy Cygańskie Skałki, grupę skalną z dobrze wykształconymi na powierzchni kociołkami wietrzeniowymi. W końcowej części wędrówki przez Park Norweski i Park Zdrojowy idziemy na Plac Piastowski, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry.

Na trasie przewidziane jest ognisko. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.