W siedemnastu z czterdziestu dwóch gmin regionu dojdzie w najbliższa niedziele do II tury wyborów samorządowych. W dwunastu z tych gmin o reelekcję walczą jeszcze aktualni włodarze.

Jelenia Góra

Kończący kadencję prezydenta miasta Jerzy Łużniak o reelekcję walczy w drugiej turze z Hubertem Papajem. Jerzy Łużniak w tym roku zdobył podobną ilość głosów jak w 2018 r. Wtedy do II tury wszedł z kandydatem PiS, Krzysztofem Mrozem. Panowie zdobyli odpowiednio 45,55 i 23,50 proc. głosów. Teraz kandydatka PiS-u Anna Korneć-Bartkiewicz przegrała wyraźnie nie tylko z Łużniakiem, ale też z Papajem.

Frekwencja nie była rewelacyjna. Do urn w Jeleniej Górze poszło raptem 44,98 proc. uprawnionych. Może w II turze – po dość ostrej kampanii – będzie choć pod tym względem lepiej.

POWIAT KARKONOSKI

Karpacz

W Karpaczu w II turze spotkają się aktualny burmistrz Radosław Jęcek i aktualny radny Tobiasz Frytz, którzy zdobyli odpowiednio 861 i 788 głosów. Trzeci kandydat zdobył tych głosów 253. W 2018 R. Jęcek wygrał w I turze.

Szklarska Poręba

Sensacyjne były wyniki pierwszej tury, gdzie dotychczasowy burmistrz Mirosław Graf zajął dopiero czwarte miejsce. W efekcie o fotel burmistrza w II turze powalczą dwaj radni kończącej się kadencji Paweł Popłoński (35,14 proc.) i Janusz Lichocki, jeszcze przewodniczący rady (21,12).

Piechowice

W Piechowicach obecny burmistrz Jacek Kubielski zmierzy się z Radosławem Burchackim, z którym przegrał pierwsze starcie i to dość wyraźnie. Burchacki zdobył 1117 głosów (44,64), a Kubielski 881 (35,21). R. Burchacki to obecnie naczelnik jednego z wydziałów urzędu w Kowarach.

Janowice Wielkie

W Janowicach nietypowo, bo obecny wójt, Kamil Kowalski, nie ubiegał się o powtórny wybór. Sytuacje chciało wykorzystać czworo kandydatów: Piotr Gołębski, Piotr Lesiński, Anita Pawłowicz i Krzysztof Zawadzki. Ostatecznie Anita Pawłowicz teraz zmierzy się w II turze z Krzysztofem Zawadzkim, z którym przegrała różnicą 29 głosów (34,15 do 35,81 proc.) .

Jeżów Sudecki

Jeszcze powalczyć musi wójt Edward Dudek, szef gminy bodaj z najdłuższym stażem w regionie i jednym z najdłuższych w Polsce (rządzi gminą od 1990 r.) . Po raz pierwszy od wielu poprzednich wyborów, gdy zwykle miał co najwyżej jednego przeciwnika, musiał rywalizować aż z czworgiem konkurentów. Przeciwniczka 21 kwietnia będzie Anna Konieczyńska (PO). W pierwszym starciu wójt wygrał dość wyraźnie, bo 1235 do 995 głosów (40,06 – 32,27).

POWIAT LUBAŃSKI

Świeradów

Rywalizacja, przy niestarającym się o reelekcje burmistrzu Rolandzie Marciniaku, okazała się bardzo wyrównana. Do II tury przeszły dwie panie: Edyta Wilczycka 37,76 proc. i Iwona Chmielowska 37,07. Dzieli je zaledwie 11 głosów. Społeczność Świeradowa od dłuższego czasu jest mocno podzielona wizją rozwoju miasta i ocena dotychczasowego burmistrza. I tura wskazuje, że mieszkańcy podzieleni są po równo. E. Wilczycka popiera dotychczasowy burmistrz, I. Chmielowska jest zdecydowana krytyczka szefa gminy.

Olszyna

Zaskakująco słabo wypadł w I turze aktualny burmistrz Leszek Leśko, który w poprzednich wyborach pewnie wygrywał pierwsze starcia. Teraz minimalnie (31 głosami) – 31,16 proc. pokonał swojego rywala w II turze, Łukasza Lisiowskiego (29,91 proc.), więc ostateczny wynik jest bardzo niepewny.

POWIAT LWÓWECKI

Mirsk

Pierwsza tura wyborów samorządowych w Gminie Mirsk przyniosła niespodziankę. Rządzący od 22 lat burmistrz Andrzej Jasiński zajął dopiero drugie miejsce. Po raz pierwszy od 22 lat w gminie odbędzie się druga tura, do której jako pierwszy, z wynikiem 45,57 proc. poparcia, wszedł jego konkurent, Karol Wilk. Burmistrz zdobył 44,37 proc. głosów.

Kamienna Góra

W kamiennej Górze I turę wygrał Arkadiusz Dybiec (29,36 proc.) przed burmistrzem Januszem Chodasewiczem (28,06 proc.) lepszy w tym starciu wygrał 84 głosami. Blisko był jeszcze jeden kandydat – Arkadiuszowi Wileńskiemu zabrakło 150 głosów, żeby znaleźć się w II turze zamiast J. Chodasewicza.

Lubawka

Andrzej Wojdyła 36,82 – Renata Bembenek-Suszek 28,07

Marciszów

Wiesław Ciepielik 38,42 – Stefan Zawierucha 35,10

POWIAT ZGORZELECKI

Zgorzelec

Rafał Gronicz 32,82 – Mateusz Szczerbaty 20,59

Sulików

Robert Starzyński 41,53 – Jan Majowski 38,61

Zawidów

Robert Łężny 46,25 – Konrad Tkaczyk 43.07

Pieńsk

Jan Magda 31,27 – Janusz Pawul 29,31

BOLKÓW

Mirosław Pustuła 33,97 – Grzegorz Kucab 24,49

II tury nie ma w żadnej gminie powiatu bolesławieckiego, ale tamtejsi szefowie dwóch gmin mogą mówić o wielkim szczęściu, bo wygrali już w pierwszym starciu dosłownie pojedynczymi głosami. Prezydent Bolesławca Piotr Roman zdobył, 50,84. Podobnie było w Nowogrodźcu, gdzie Joanna Świder wyrzuciła ze stołka dotychczasowego burmistrza Roberta Relicha. Tu zdecydowało 50,75 proc. wyborców.

Jeszcze mniej zdecydowało w przypadku Mirosława Haniszewskiego wójta gminy Warta Bolesławiecka (jednego z najdłużej urzędujących wójtów w Polsce) – w I turze zdobył 50,06 proc. czyli o zwycięstwie w I turze zdecydowały DWA głosy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.