Żeby żyć godnie, powinno wystarczyć na opłaty, zakupy, przyjemności i oszczędzanie. Jaka kwota zaspokoiłaby te potrzeby? Na to pytanie odpowiadały kobiety.

W czasie nieustających podwyżek i rosnących kosztów życia wiele Polek i wielu Polaków twierdzi, że obecne zarobki nie pozwalają już na zachowanie płynności finansowej. Ich realna wartość wyraźnie spadła. Za tę samą kwotę możemy kupić dużo mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Dziennikarze Dzień Dobry TVN chcieli dowiedzieć się, jaka byłaby idealna kwota, która pozwoliłaby na godne życie. Grupą docelową, którą poprosili o odpowiedź na to pytanie, były kobiety.

Najmniejsze wymagania mają seniorki

Tylko jedna z pań wskazała 15 tys. zł. Bariera ta nie została jednak przekroczona. Najczęściej powtarzaną propozycją było 5 tys. zł. Jeśli chodzi o ogólny przedział, Polki najchętniej zarabiałyby od 4 do 6 tys. zł.

– 6 tys. zł. netto to jest optymalna kwota (ja i mąż), jeżeli muszę zapłacić za prywatny żłobek, bo na państwowy się nie łapiemy, zatankować na cały miesiąc auto, opłacić kredyty, czynsz, mieć na małe zachcianki i odłożenie małej kwoty. Rodzina 2+1 i pies. Średniej wielkości miasto – wyliczyła jedna z nich.

Jedna z czytelniczek wskazała też, że przy obecnej inflacji dochody powinny wynosić minimum 4 tys. zł dla każdego, bez względu na ich źródło.

– Przy tej inflacji najniższa krajowa powinna wynosić 4 tysiące do ręki. Nieważne, czy to wynagrodzenie za pracę, renta czy emerytura – stwierdziła.

I właśnie w tej ostatniej grupie sytuacja wydaje się być najgorsza. Kobiety w wieku emerytalnym wskazywały bowiem najniższy próg finansowy. Jedna z seniorek wskazała, że jej obecne 1,3 tys. zł przyprawia o łzy, a jej marzeniem są wpływy w wysokości 3,5 tys. zł, co zapewniłoby jej możliwość zrealizowania wszystkich potrzeb. Najniższą zaś kwotą – wskazaną również przez panią pobierającą emeryturę – było 2 tys. zł.

Wiele zależy od mieszkania i stażu pracy

Na jednym z forum autorzy publikacji zaobserwowali podobną dyskusję kobiet, których przedział wiekowy wahał się między 18 a 35 rokiem życia. Wiele z nich zgodnie twierdzi, że godna wysokość pensji zależy głównie od tego, jaka jest nasza sytuacja finansowa.

– Czy wynajmujesz, czy masz swoje mieszkanie, a jeśli masz, to czy na kredyt, czy bez, czy mieszkasz sama, czy możesz dzielisz z kimś wydatki (…) – cytuje DD TVN jedną z internautek.

Zaobserwowano również, że wyższe wymagania finansowe – minimum 6-7 tys. zł – mają kobiety wkraczające na rynek pracy. Najchętniej jednak zarabiałyby one ok. 10 tys. zł.

News4Media/fot. iStock

1 Komentarz

  1. Każdy by chciał godnie zarabiać nie ma co ukrywać, ale sa baby którym brak rozumu w względzie bez wysiłku, ale mi się należy bo uroda kosztuje. Ta chęć posiadania co miesiąc do dyspozycji dużej kasy to nie powód, by kobieta znęcała się psychicznie nad mężem, który nie mógł dawać jej co miesiąc 15 tys, i to nie na dom nie na dzieci, a na jej botoksu itp. wiec wymyśliła inną drogę prób wyłudzenia, by wydrzec, a może najlepiej, by coś sobie zrobił, to ona po nim bez wysiłku gotowe – Nie baczy na dobro dzieci niszcząc ich psychikę wciąga w te swoje gierki I co najbardziej dziwi ze zamiast te nepotyczne układy wykorzystać do załatwienia pracy sobie nawet i za 20 tys wykorzystują wspólnie, by niszczyć nie tylko chłopa ale dzieci hodując nie wychowując patologie, na nasz społeczny koszt Wszystko ma swoje granice a ich przekroczenie w każdym przypadku niesie niepowetowane straty. Ni ale mamy szanse na opamiętanie czego życzę błądzący po bagnach

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.