Ponad 581 zł w przeliczeniu na jednego ucznia wydaje rocznie samorząd Gromadki na finansowanie lekcji religii. To najwyższa średnia w regionie, wśród gmin, które przekazały dane. Na drugim biegunie jest Szklarska Poręba, gdzie takie wydatki wyniosły nieco ponad 114 zł.

Aktywiści społecznej inicjatywy „Świecka Szkoła” przez prawie rok zdobywali od samorządów informacje o tym ile gminy i powiaty wydają na nauczanie religii w szkołach. Odpowiedzi dostali od 81 proc. gmin. Dane nanieśli na interaktywną mapę cena religii.pl obrazującej wydatki na nauczanie tego przedmiotu globalnie w skali gminy, a także w przeliczeniu na ucznia i mieszkańca. W naszym regionie odpowiedzi nie udzieliły władze samorządowe Bogatyni, Zgorzelca, Sulikowa, Gryfowa, gminy Bolesławiec, Jeżowa, Wojcieszowa, Podgórzyna, Kowar, Karpacza i Lubawki.  

cenareligii.pl

Zobrazowane wydatki to łączna kwota wydatków obejmująca przeznaczone na ten cel środki w subwencji oświatowej i dodatkowe pieniądze wykładane przez gminy z własnego budżetu. Tylko w nielicznych przypadkach udostępniono informacje, jak dzielą się te środki. Można jednak na tej podstawie założyć, że w większości gmin mniej więcej połowa wydawanych pieniędzy pochodzi z budżetu państwa, a połowa z budżetów samorządów. Jednak im wyższa jest średnia wydatków na mieszkańca i ucznia tym więcej pieniędzy dokłada samorząd. Dane na mapie dotyczą roku szkolnego 2019/20.      

Globalnie w regionie najwięcej wydaje Jelenia Góra. To ponad 2,2  mln zł rocznie. Nie można się dziwić, bo z racji na wielkość miasta jest tu najwięcej uczniów, a do tego jednostka prowadzi szkoły ponadpodstawowe. W przeliczeniu na ucznia i na mieszkańca jeleniogórskie wydatki należą już jednak do najniższych w regionie. To odpowiednio 188,17 zł i 27,91 zł. Najmniej w przeliczeniu na ucznia i mieszkańca wydaje samorząd Szklarskiej Poręby, gdzie w pierwszym przypadku jest to 114,55 zł, a w drugim zaledwie 8,14 zł (w sumie rocznie nieco ponad 58,3 tys. zł). Poniżej 300 zł na ucznia wydają jeszcze tylko samorządy miasta Bolesławiec, Piechowic, Pieńska, Siekierczyna, Wlenia, Janowic i gminy Kamienna Góra.

Na drugim biegunie są samorządy w Gromadce, warcie Bolesławieckiej i Lubaniu (miasto). W każdej z tych jednostek roczne wydatki w przeliczeniu  ucznia przekraczają 500 zł. Najwięcej wydawane jest w Gromadce, gdzie globalna kwota wynosi prawie 309,5 tys. zł, a to oznacza 581,75 zł w przeliczeniu na ucznia i prawie 58 zł na mieszkańca. W Warcie Bolesławieckiej te kwoty wynoszą prawie 467,5 tys. zł całkowitych wydatków, 549,92 zł na ucznia i 54,08 na mieszkańca, a w Lubaniu (miasto) odpowiednio: nieco ponad 965 tys. zł, 507 zł i 45,59 zł.

Fot. iStock     

5 komentarzy

  1. Nieważna, ile samorząd dokłada do takich „lekcji”, to i tak za dużo. Indoktrynacja wyznaniowa w placówce edukacyjnej to wręcz kuriozum, choćby z uwagi na to, że jej treści niejednokrotnie przeczą wiedzy przekazywanej uczniom na innych lekcjach. Nikomu to nie służy poza kościołem. Dostęp do religii powinien mieć miejsce po lekcjach i poza szkołą. Nie ma powodu, by jeszcze zatrudniać katechetę czy księdza, którzy wcale nie muszą spełniać wymagań pedagogicznych, jakie mają zwykli nauczyciele.

  2. !,% miliarda rocznie w skali kraju ,od tego roku będzie więcej po deformie Czarnka.

  3. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

    TSUE: Polska zapłaci 500 tys. euro za każdy dzień działania kopalni Turów . To zbyt niska kara za trwanie tego truciciela.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.