Społeczność Jeleniej Góry starzeje się od wielu lat. Systematycznie malejąca liczba nowych urodzeń wzbudza duży niepokój. Receptą na tę trudną sytuację może być projekt uchwały o leczeniu niepłodności poprzez metodę zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Jeleniej Góry, który został złożony dzisiaj (21.03) na ręce prezydenta miasta, Jerzego Łużniaka.

Społeczeństwo miasta starzeje się. Musimy zrobić wszystko aby pomóc osobom niepłodnym, które chcą mieć dzieci. Stąd ta wspaniała inicjatywa. Mam nadzieję, że uchwała wejdzie w życie, a ci, którzy mają z tym problem, będą mogli wkrótce zostać rodzicami.” – mówiła podczas konferencji prasowej Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska, posłanka na Sejm RP.

Zapłodnienie pozaustrojowe w większości przypadków jest dla osób niepłodnych jedyną szansą urodzenia dzieci. Skuteczność metody In Vitro wynosi około 30 procent. Przedstawiony program ma zwiększyć liczbę urodzeń i zahamować starzenie się populacji miasta. Projekt został wypracowany przez młodych aktywistów, którym leży na sercu polityka demograficzna Jeleniej Góry. Jego twórcy chcieliby, aby mieszkańców miasta przybywało a nie ubywało, jak miało to miejsce do tej pory. Liczą na to, że prezydent miasta Jerzy Łużniak pochyli się nad ich propozycją oraz będzie gotowy do współpracy przy jej dalszym kształtowaniu.

O tym jak wyglądają procedury związane z uchwaleniem projektu, mówił Marcin Krzak, członek Rady Krajowej Nowej Lewicy.

Jeśli chodzi o kolejne etapy, w tym momencie prezydent w przeciągu 90 dni powinien zainicjować procedowanie projektu uchwały. Musi on trafić do komisji zdrowia w Urzędzie Miasta, która ma za zadanie przedłożyć swoją ocenę. Istotną kwestią jest również konieczność zaopiniowania programu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.”

Jestem przekonany, że najpóźniej 21 czerwca radni miasta dadzą zielone światło i pary z Jeleniej Góry, które od lat starają się o dzieci, będą mogły skorzystać z tego programu. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim 351 mieszkańcom, którzy podpisali się pod tym projektem” – dodał Robert Obaz, poseł na Sejm RP.

Program zakłada pomoc dla 61 par starających się o urodzenie dziecka. Jego koszt wyniesie 300 000 złotych. Ma być w całości sfinansowany z budżetu miasta.

wap

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.