Ceny podniosło już 8 na 10 warsztatów samochodowych. Koszty napraw wzrosły nawet o jedną piątą. Co gorsza, dwie trzecie właścicieli planuje kolejne podwyżki. Co na to klienci?

Portal Dobrymechanik.pl zbadał, czy, a jeśli tak, to o ile warsztaty samochodowe podnoszą ceny napraw. Z ustaleń autorów badania wynika, że robi to zdecydowana, bo ponad 80-procentowa grupa ich właścicieli.

Blisko jedna trzecia warsztatów (32,7 proc.) podniosła ceny o ponad 20 proc., 34,5 proc. o 10-20 proc., a tylko 13,5 proc. serwisów podniosło ceny o mniej niż 10 proc.

To nie koniec złych wiadomości, bo ponad 70 proc. serwisów planuje kolejne podwyżki. Nie przekroczą one 10 proc. Blisko 16 proc. badanych warsztatów samochodowych przewiduje podniesienie cen o 20 proc.

– W pierwszych trzech miesiącach tego roku jedna wizyta w warsztacie kosztowała nas 729 zł. W poprzednim roku w tym samym czasie średnie koszty napraw wynosiły 662 zł – podkreślają autorzy badania.

Dlaczego tak drożeją naprawy samochodów? – Głównie przez inflację – odpowiada Hubert Ziółkowski, właściciel Plus Auto Service, w Strefie Biznesu. – Koszty stałe, czyli utrzymanie lokalu, eksploatacja, wyższe wynagrodzenia oraz droższe części dla klienta podwyższają finalną cenę za usługę nawet o kilkanaście procent.

Jak na tę sytuację reagują klienci. Przewidywalnie, czyli wybierają tańsze części zamienne, a niektóre naprawy odkładają na później.

News4Media/fot. Pixabay

5 komentarzy

 1. 10 zł za litr paliwa? „Pojawiają się pomysły, by wyświetlać cenę za pół litra”
  W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce wzrosła o 1,22 zł – podała w poniedziałek Polska Izba Paliw Płynnych. Przed weekendem gruchnęła wiadomość, że Orlen zmienia pylony przy swoich stacjach, by zmieściła się na nich cena 10 zł za litr. Czy to możliwe? – Myślę, że przebudowa pylonów na stacjach Orlenu jest związana z cenami, to dotyczy także innych uczestników rynku – powiedział w programie „Newsroom WP” Rafał Zywert, analityk BM Reflex. – Pojawiają się już nawet pomysły, by na stacjach wyświetlać cenę za pół litra, by tak nie biła kierowców po oczach. W tej chwili wielkim problemem na rynku jest zmienność i nieprzewidywalność, dlatego wszyscy szykują także na ten negatywny, czarny scenariusz.

  Mateusz Ratajc

 2. niestety. taka rzeczywistość, ze wszystko idzie w górę. teraz jeszcze nie jest najgorzej i nie wszystkie warsztaty na szczęście bardzo podniosły ceny. na motointegratorze zawsze można sprawdzić cenniki i wybrać spoko miejsce i jeszcze nie za miliony monet

 3. a ja na motointergrator przypadkiem trafiłem wczoraj i musze przyznac ze wygodna ta wyszukiwarka

  • ubiku, cymbale Odpowiedź

   Przypadkiem to twój stary dosiadł twoją starą i ją zalał po korek.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.