Recytacja tekstu piosenki Smolastego „Sezon” przez Prorektor uczelni wyższej? Telefon z informacją, że przyjechał „wungiel”? Tomasz Kammel pozdrawiający studentów z ekranu? Takie rzeczy tylko na inauguracji Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych.
Po raz pierwszy jako KANS, a nie KPSW, jeleniogórska uczelnia rozpoczęła rok akademicki z wielkim przytupem i nietypowymi dodatkami do programu. To już 24-lecie i zapewne poprzednie 23 inauguracje nie mogły się poszczycić takimi atrakcjami, jak tegoroczne obchody. 17 października, o godz. 12:00, była mowa Rektor dr n. med. Wioletty Boznańskiej, uroczyste rozdawanie „indeksów” (co w dobie elektronicznych dokumentów musi przybrać nieco inną formę), immatrykulacja (ślubowanie), Gaudeamus igitur i przemowy zaproszonych gości. Z pozoru typowo, gdyby uroczystość nie odbywała się w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, wykładu inauguracyjnego nie prowadził profesor Uniwersytetu Warszawskiego Jerzy Bralczyk, a program nie przewidywał nietypowych wkrętów i wirtualnych pozdrowień od „gości” specjalnych.
Na zakończenie na ekranie wyświetlone zostały pozdrowienia i życzenia dla studentów KANS składane przez Kasię Węsierską („Hity na czasie”) i Michała Hańczaka („Impreska”) z Radia ESKA, znanego prezentera Tomasza Kammela oraz braci z zespołu Golec uOrkiestra. Prorektor dr Beata Telążka ogłosiła, że w klubie Skaylab na grudniowych otrzęsinach połączonych z Mikołajkami wystąpi Smolasty (idol młodych, polski piosenkarz i producent muzyczny tworzący muzykę z pogranicza popu i rapu), przy czym wstęp dla studentów pierwszego roku będzie darmowy. Z tej okazji, zamiast typowej przemowy, Prorektor wyrecytowała tekst jego piosenki i z mównicy wybrzmiało: „Nie jesteś tylko na ten sezon…”. Później zapowiedziała „gorętszy niż cztery tony węgla wykład inauguracyjny prof. dr hab. Jerzego Bralczyka”. Osobistości znanej w srodowisku naukowym, autora podręczników, specjalistę w zakresie języka mediów, reklamy i polityki.
Sam wykład był czarujący, błyskotliwy i ciekawy nie tylko ze względu na związane z językiem i mową zawiłości, ale też swobodny, lekki i okraszony dowcipem sposób przekazywania owej wiedzy. Zaproszeni nie tylko dowiedzieli się wiele „O funkcjach języka”, profesor Bralczyk zwrócił również uwagę, że każda przedstawiona funkcja ma dwa oblicza – prospołeczne (wspólne tworzenie, zawiązywanie więzi, ukazanie się w dobrym świetle) i tę społeczność niszczące (hejty, plotki, drwiny).
– Język jest sprzeciwem wobec nędzy ludzkiej egzystencji – mówił Jerzy Bralczyk, dodając, że słowa mają nas bronić przed światem, łagodzić niesprawiedliwość, trudy, to, co nieznane, ubierając je w łagodniejsze formy. Bo przecież poznajemy świat przez nazwy. Znacznie więcej informacji przyswajamy przez odczytywanie słów, niż świadome doświadczenia.
Spośród zaproszonych gości głos zabierali m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek, Senator Krzysztof Mróz, Posłowie Zofia Czernow, Robert Obaz, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, przedstawiciele władz miasta Jelenia Góra oraz Powiatu Karkonoskiego. Marzena Machałek życzyła ślubowanym dobrze płatnej pracy po studiach i stałych poszukiwań dobra, prawdy i tego, co naprawdę ważne w życiu, podkreślając swoje słowa cytatem wielkiego autorytetu Świętego Jana Pawła II: „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”. Przypomniała też o 2 mln 200 tys. zł przekazanych uczelni na rozwój dydaktyczny i 70 tys. zł będących wyrównaniem za straty związane z pandemią. Marek Obrębalski powołał się na słowa Heraklita: „Nie ma trwalszych rzeczy jak zmiany”, co miało być pochwała dla dynamicznego rozwoju uczelni. Wojciech Chadży, Przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry, jako absolwent KPSW rozpływał się nad zaletami uczelni, podkreślając przy tym, że poziom w akademii musiał osiągnąć tak wysoki stan, że studentom egzaminy będą się śniły po nocach. Do dołączenia do Samorządu i realizowania swoich pasji z pomocą uczelni zachęcał Łukasz Kozłowski – Przewodniczący Samorządu Studenckiego KANS oraz student III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.
Dyplomy uznania zostały przekazane na ręce dwóch wykładowców Małgorzaty Milko (Wydział Nauk Medycznych i Technicznych) oraz Pawła Grenia (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych). W przerwach miedzy punktami programu śpiewał chór Filharmonii Dolnośląskiej oraz zagrali studenci I roku Psychologii – Mateusz Wójcik (rozpoznawany w regionie, utalentowany akordeonista) i jego kolega muzyk Hubert Cel. Obaj studenci są częścią działającego przy uczelni zespołu Karkonoska Środowa Noc.
Oferowane na 2022/2023 rok akademicki kierunki to: Wychowanie fizyczne, Edukacja techniczno-informatyczna, Filologia germańska, Filologia angielska, Pedagogika, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Fizjoterapia, Pielęgniarstwo, Dietetyka, Psychologia oraz Biznes turystyczny. Uczelnia wprowadziła nieco nowych specjalności, które mają pomóc nadążyć za wciąż zmieniającymi się trendami na rynku pracy. Dokonano też modernizacji kilku specjalistycznych pracowni.
Tekst i zdjęcia: mm