Więcej pociągów do Poznania i Krakowa, krótsze podróże do stolicy Wielkopolski – to najważniejsze nowości dla województwa dolnośląskiego w nowym rocznym rozkładzie jazdy PKP Intercity, który zacznie obowiązywać w niedzielę 12 grudnia 2021 roku.

Nowy rozkład jazdy przyniesie zwiększenie liczby połączeń z i do Wrocławia. Wrocławianie będą mogli korzystać już z blisko 50 pociągów. Z 14 do 16 zwiększy się liczba połączeń do Krakowa. Na trasie z pomiędzy Wrocławiem a stolicą Małopolski zaczną jeździć dwa nowe pociągi – IC Boznańska i IC Siemiradzki. Ten drugi pozwoli dodatkowo dojechać do Rzeszowa
i Przemyśla.

Więcej będzie także pociągów łączących Wrocław z Poznaniem. Skróci się czas przejazdu między miastami z 1 godziny i 44 minut do 1 godziny i 28 minut dla najszybszego pociągu (IC Heweliusz). Nowym połączeniem na tej trasie będzie kursujący z i do Trójmiasta skład IC Lednica, który w wakacyjne weekendy pojedzie w wydłużonej relacji do i z Wrocławia, zapewniając dodatkowe połączenie Dolnego Śląska z Trójmiastem.

W obowiązującym od 12 grudnia 2021 roku rozkładzie jazdy uruchomiony zostanie pociąg IC Łużyce relacji Warszawa – Wrocław – Zgorzelec. Wydłużenie relacji nocnego pociągu IC Przemyślanin, kursującego do tej pory do Słupska, pozwoli na bezpośrednie podróże
z Wrocławia, Żmigrodu i Obornik Śląskich do Ustki.

W nowym rozkładzie przywrócone zostaną codzienne połączenia Jeleniej Góry z Trójmiastem. Kursować będzie skład IC Pomorzanin oraz grupa wagonów bezpośrednich prowadzona pociągiem TLK Karkonosze, przepinanych we Wrocławiu do składu TLK Rozewie.

W nowym rozkładzie jazdy podróżni będą mogli skorzystać z nowego połączenia na Podkarpacie dzięki wydłużeniu do Przemyśla relacji pociągu IC Wawel, kursującego pomiędzy Berlinem a Krakowem. Dodatkowo łatwiej będzie dotrzeć do Lwowa, ponieważ skład ten będzie skomunikowany z jednym z dwóch nowych pociągów łączących Przemyśl z miastem na zachodzie Ukrainy.

Z myślą o lepszym dostosowania godzin kursowania do potrzeb pasażerów podróżujących pomiędzy Wrocławiem a Żarami, zamiast dotychczasowej grupy wagonów dołączanych do pociągu TLK Konopnicka, na tej trasie będzie jeździć grupa wagonów włączana do składu IC Hetman. Dzięki wydłużeniu relacji pociągu TLK Wetlina, Kłodzko zyska nowe weekendowe połączenie z Opolem, Katowicami, Krakowem i Podkarpaciem.

22 komentarze

 1. wieśniak z fsiocłafia Odpowiedź

  U nas we Wrocławiu też nastąpiły duże zmiany w komunikacji miejskiej. W związku z licznymi głosami mieszkańców na wrocławskich portalach (głównie „Gazecie Wrocławskiej”, ale nie tylko), że pociągi we Wrocławiu są niepotrzebne, prezydent miasta Jacek Sutryk rozpoczął likwidację kolei miejskiej we Wrocławiu. Na początku zlikwidowano możliwość przejazdu pociągami na Urbancard ale to dopiero początek. To wspaniałe mieć takiego prezydenta, który wsłuch uje się w głosy mieszkańców i zgodnie z nimi działa. Super sprawa, i tak nikogo we Wrocławiu nie stać na bilety kolejowe a teraz będzie więcej taboru na linie regionalne (głównie w okolicach Jeleniej Góry, gdzie mieszkańcy bardzo chętnie jeżdżą pociągami i jest też mnóstwo turystów). A wrocławianie sobie poradzą, Zdzichu z Sołtysowic już pucuje konia i dryndę, a na Świniarach właśnie budują nowoczesne centrum przesiadkowe, na którym mieszkańcy będą się przesiadać z wieprza na krowę i nazad.

  • Pociągów do Sobótki nawet sami mieszkańcy nie chcą, gdyż niszczą wszystko to co zrobiła firma budowlana podczas remontu torów. Wpiszcie w Google: „Kradną części maszyn i niszczą sprzęt. Złodzieje i wandale prawdziwą plagą dla remontujących linię kolejową” lub „Tak powstaje linia kolejowa Wrocław – Sobótka. Kiedy pojawią się tu pociągi?” i przeczytajcie w tekście akapit „Most nad Ślęza dopiero wyremontowany, a już zniszczony!”. Szkoda publicznych pieniędzy na remont linii, która będzie stale niszczona przez wandali z Wrocławia i okolic.

   • troll wsiocławski Odpowiedź

    To prawda, do Sobótki to już raczej nie będzie linii , jest kompletnie zdemolowana przez miejscowych. Nadziei nie ma – nasi lokalni mieszkańcy w temacie kolei mają prosty plan działania , najpierw demolka a później rewitalizacja. Na samym końcu znowu kradzież i rozbiórka. Za nieboszczki II Rzeczypospolitej tak było za Bugiem i tak też pozostało u zabużańskich wsiurów we Wrocławiu i okolicach.

    • Wsioki z Wrocławia jak przyjeżdżają do Jeleniej Góry to też wszędzie syf zostawiają.W restauracjach,w parkach i wszędzie gdzie się nie pojawią.Co to za bydło,kto je spłodził?

     • Krzysztof Czarnecki

      Nie jestem ani z Wrocławia ani ze Świdnicy. Ale na zmianę mieszkam w obu miastach. Krótka piłka; Wrocław to główny śmietnik dolnośląskiej ziemi. Brud, sm ród, prostactwo. Nie wielu zostało rodowitych wrocławiaków. Miłych, kulturalnych i przede wszystkim inteligentych. Większość to ho łota z zabużańskich wsi. Pato-kołchoz. Wstyd mieć taką stolicę województwa.

    • Jelenia Góra - Gdynia Odpowiedź

     Szkoda tylko że wagon sypialny nie jest od Jeleniej Góry. Trzeba o północy przesiadać się do wagonu sypialnego we Wrocławiu. Może jeszcze będzie zmiana z czego bym była zadowolona.

     • Jelenia Góra - Gdynia

      Byłoby jeszcze znośnie, gdyby nie te pluskwy, które zawsze są w wagonach podstawianych we Wrocławiu. A tamtejsi pasażerowie wsiadając zachowują się jak bydło. Dlatego powinno być na odwrót. Wagony sypialne bezpośrednio z Jeleniej Góry/Szklarskiej Poręby, a wrocławianie tylko się dosiadają (o ile jest jeszcze wolne miejsce).

 2. Tylko nie uruch amiajcie bezpośrednich pociągów z Wrocławia, bo przyjadą tamtejsze wsiury zza Buga i zas yfią i zas rają całe góry. Właśnie mamy taki przykład na Dolnym Śląsku. Koleje Dolnośląskie uruchomiły ostatnio program „Lato z KD”, w ramach którego można pojechać za darmo autobusem nad Stawy Milickie. Efekt? Wrocławska biedota (której jak wiadomo nie stać na normalne bilety) masowo ruszyła na wakacje i co mamy? Zatrutą rzekę Barycz i katastrofę ekologiczną w całej Dolinie Baryczy w której w śmie rdzącej wodzie ryby pływają do góry brzuchami: wroclaw.wp.pl/dolina-baryczy-zatruta-rzeka-w-smierdzacej-wodzie-ryby-plywaja-brzuchami-do-gory-6529160366299840a . Ostatnie doniesienia mówią, że przyczyną tej olbrzymiej katastrofy są bakterie ka łowe. Jak widać, wsiury zza Buga do tej pory nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak toaleta i sr ają prosto do rzeki (albo myją w niej swoje brudne ty łki). Na efekty nie trzeba było długo czekać.

  • Nadzwyczaj trafna obserwacja! Zapewne nie przez przypadek zbiegły się czasowo trzy rzeczy: początek wakacji, darmowe autobusy dla mieszkańców Wrocławia w Dolinę Baryczy i katastrofa ekologiczna w Dolinie Baryczy. Nie bez powodu na Wrocław mówią nie tylko Ws iocław, ale także Klocław (mniej pojętnym wyjaśniam, że to ostatnie od klocka).

   • Viper Wiprowski Odpowiedź

    Dawno nie byłem w Wrocławiu ale jest po staremu. Dalej wali knyszą, wieśniakom wrocławskim wali z pod pach, nawet z pod butów wali skarpetkami. Pociągi autobusy tramwaje całe zasyfione. Kto te bydło spłodził?

 3. Hołota z Wsiocławia Odpowiedź

  Myślicie, że gdy pociąg pędzi z prędkością 130 km/h, to nie da się go pomalować farbą? Wrocławski chuligan i to potrafi! Przeczytajcie jak wandale z Wrocławia niszczą nowe pociągi Kolei Dolnośląskich, malując je farbą nawet gdy te jadą: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24194952,pomalowal-jadacy-130-km-h-pociag-kolei-dolnoslaskich-sa-nowe.html . Szkoda nowoczesnych hybryd na linie opanowane przez wrocławską chuliganerię. Panie marszałku, proszę nie marnować w ten sposób publicznych (czyli naszych) pieniędzy!

 4. Powiem wprost. Uważam, że pociągów KD do Wrocławia jest za dużo, szczególnie poza sezonem knyszowym. Wiele razy byłam we Wrocławiu i widziałam przyjeżdżające pociągi KD, z których wysiadało ok. 10 osób. Pisałam o tym na forum. O pustym Zgorzelcu pisali inni forumowicze.

  To jest marnotrawstwo pieniędzy podatników, bo wożenie powietrza to nic innego jak wyrzucanie pieniędzy w błoto. Być może te pociągi przydałyby się w inne regiony, gdzie połączeń jest dużo mniej lub nie ma ich wcale. Na przykład do Jeleniej Góry/Szklarskiej Poręby. Czy naprawdę do Wrocławia pociąg KD musi jeździć średnio co 2-3 godziny?

  Mnie jako mieszkankę Wrocławia zadowoliłyby dwa pociągi KD. Do Jeleniej Góry i Wałbrzycha, tak jak było jeszcze 70 lat temu. Więcej tutaj nie potrzeba. A wrocławskiemu mikolstwu ciągle mało, i mało. To jest bardzo irytujące! Zwłaszcza, że o wandalach z Wrocławia niszczących tory i pociągi w zasadzie nic nie mówicie. Te pociągi, waszym zdaniem, są potrzebne wrocławianom. Skoro tak to takich samych połączeń potrzebują lwówczanie! A co, oni gorsi, mniej mobilni?

 5. soutys Smrobudki Odpowiedź

  My w Sobótce żyjemy ekologicznie i z troską o klimat, nie zatruwamy środowiska naturalnego hałaśliwymi pociągami, dbamy o faunę i florę, nawet ptactwo domowe ma się u nas lepiej. Nasypy kolejowe przerobiliśmy na pastwiska, że aż zabużanie nam zazdroszczą.

 6. Pozdrawiam środkowym palcem dwie stare pruchwy konduktorki z Kolei Dolnośląskich które mi zrobiły awanturę i szarpaninę z powodu braku maseczki, pani przy zakupie biletu w pociągu przypomniała mi w cha mski sposób o maseczce, poinformowałem panią ze nie posiadam maseczki, konduktorka do mnie z takim tekstem „żebym sobie wyją ze śmietnika” chwile później gdy usiadłem na miejscu podchodzi do mnie następna kornoduktorka i mnie zaczęła tym swoim radyjkiem w dość mocny sposób szturchac. panie mnie napewno pamiętają JE*** KUR**

 7. wieprz ze Świniar Odpowiedź

  Koniec końców – oczywiście w Warszawie kończą kolejną estakadę, w Jeleniej też się sporo dzieje, a we Wrocławiu cieszymy się z tego że po latach nie będzie błota na Świniarach…

 8. Wsiocław chlew Polski Odpowiedź

  Linia kolejowa do Lwówka to super trasa z pięknymi widokami. Na góry, jezioro, dolinę, lasy… Super! U nas we Wrocławiu też jest mnóstwo malowniczych tras kolejowych z pięknymi widokami. Zresztą poczytajcie sami: gazetawroclawska.pl/wroclaw-widziany-z-okien-pociagu-obraz-nedzy-i-rozpaczy/ar/c15-15529897

  • troll wsiocławski Odpowiedź

   Ja piszący poniżej posty przepraszam wszystkich mieszkańców Lwówka tego pięknego miasta gdyz:

   Jestem osobą chorą psychicznie. Obłąkaną z podwójną osobowością

   Pilnie potrzebuje leczenia

   Pobytu w psychiatryku

   Robię chlew wszędzie gdzie piszą o PKP

   Proszę pomóżcie mi

   Zapisane leki nie działają

   Lekarze mnie olewają, boję się wychodzić z domu

   Mam nocne moczenia

   Boję się ludzi dlatego muszę wypisywać głupoty w necie

   Przepraszam mieszkańców Lwówka że robię chlew na naszej gazecie ale Ws.iocław to wieś i nie ma fajnej gazety.

   Wrocław pogrąża się w marazmie

   Niestety moja choroba postępuje bardzo szybko i nie mogę podpisywać się już jak wcześniej teraz w moim pustym mózgu trwa burza i musiałem podpisywać się różnymi dziwnymi nazwiskami i nazwami za co serdecznie przepraszam mieszkańców tego pięknego miasta. Żałuję ale to podpisywanie się cudzym nazwiskiem jest silniejsze ode mnie

   Wybaczcie kochani mieszkańcy Lwówka.

 9. troll lwówecki Odpowiedź

  PILNIE potrzebuję specjalistycznej pomocy psychiatrycznej. Nie pytajcie dlaczego, spójrzcie tylko na moje wszystkie komentarze powyżej. Czy ja jestem zdrowy na umyśle? Śmiem wątpić.

  • wieśniak z fsiocłafia Odpowiedź

   Jestem osobą chorą psychicznie i nie potrafię żyć bez robienia chlewu pod artykułami dotyczącymi PKP.

   Wszystko to jest efektem tego iż wychowywałem się w biednej rodzinie i od zawsze marzyłem o małej zabawkowej kolejce. Której nigdy mi nie kupiono. Lecz ja rosłem i wraz ze mną rosła chęć posiadania której nigdy nie spełniłem w zamian w mojej głowie rosła frustracja związana z koleją. Na dodatek mieszkańcy rozkladli linie kolejową do Sobótki co jeszcze bardziej mnie dobiło i zaczęło się fantazjowanie i tworzenie drugiej osobowości struza prawa walczącego o coś czego niegdy nie będzie czyli PKP do Sobótki

   Sami widzicie potrzebuje pomocy i leczenia w psychiatryku.

 10. Marcin Medyk z Kluczborka Odpowiedź

  Ktoś z wsiocławia sabotuje kolej w województwie rozkręca je skacze pod pociagi włącza hamulec

  Tej pe dalskiej ho łocie zakazac jazdy pociągami

  I woolege zakazac pisania bzdur na temat Lwówka.

 11. Jakub Adamczyk Odpowiedź

  Już dawno powinni aresztować tego dekla z Wrocławia to co w każdym ogłoszeniu z koleją wypisuje treści obraźliwe i hejty o linii do Lwówka, czy mowa nienawiści bo ktoś jest miasta X czy Y.

 12. Najpierw remonty zaniedbanych linii kolejowych do Lwówka (linia zamknięta przez Koleje Dolnosląskie za czasów niesławnego prezesa Rachwalskiego!)., Karpacza, Kowar, Kamiennej Góry, a potem można będzie myśleć o dworcach we Wrocławiu. Najpierw Dolny Śląsk, potem Wrocław!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.