Znaczące, styczniowe podwyżki cen biletów i ograniczenie oferty promocyjnej w pociągach dalekobieżnych PKP (TLK i Inter) najwyraźniej spowodowało odpływ pasażerów, bo przed kilkunastu dniami krajowy przewoźnik kolejowy wprowadził bardzo korzystne dla podróżnych zmiany. Obniżono cenę bazową biletów do 19 zł, a przy ich wprowadzono taryfę dynamiczna, zależną od zainteresowania konkretna podróżą, dzięki czemu bilet w niskiej cenie można kupić nawet niedługo przed odjazdem (jeśli tylko nie ma chętnych na dany kurs). W efekcie zdarza się, że pociągiem Inter można z Jeleniej Góry do Wrocławia dojechać taniej niż składem KD, a do Krakowa lub Warszawy bilet może kosztować 24 zł.

Kolejowe cenniki przeszukał prezes Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych Grzegorz Oleś. I znalazł prawdziwe okazje.

– Z Jeleniej Góry do Krakowa za 24 zł, do Warszawy za 24 zł, do Gdyni za 34 zł, do Poznania za 19 zł, a do Wrocławia tylko za 14 zł; to wszystko ceny za jakie można przejechać pociągami PKP INTERCITY – przekazuje Grzegorz Oleś. –  Od 5 maja figuruje całkiem nowa oferta na połączenia dalekobieżne w całym kraju. Cena biletu zależna jest od obłożenia danego połączenia. Przykładowo wybierając podróż z Jeleniej Góry do Krakowa połączeniem bezpośrednim w dniu 29. 05 za przejazd pociągami IC MEHOFFER po godzinie 6 rano i pociągiem TLK SUDETY o godzinie 14:30 zapłacimy tylko 24 zł. Tak samo ma się sytuacja z połączeniami TLK ORZESZKOWA i TLK KARKONOSZE w stronę Warszawy. Tutaj cena biletu wykupionego trzy tygodnie przed odjazdem wynosi 24 zł. Jadąc pociągami IC POMORZANIN i TLK ROZEWIE w stronę Poznania i Trójmiasta zapłacimy kolejno 19 zł i 34 zł. Do Wrocławia natomiast wszystkie pociągi PKP INTERCITY na dzień 29 maja i wcześniej kosztują 14 zł. Cena biletu zależy również od obłożenia pociągu w danym dniu. Jadąc przykładowo 21 maja pociągiem do Trójmiasta za przejazd pociągiem IC POMORZANIN zapłacimy 48,40 zł, a za przejazd pociągiem TLK ROZEWIE tylko 24 zł. Dodatkowo od tych kwot odciągane są jeszcze wszystkie ulgi ustawowe. I tak jak zawsze uczeń zapłaci jeszcze 37 proc. mniej od ceny biletu a student 50 proc.  

Aktualnie nie zawsze jest tak różowo, jak wynikałoby z tego zestawienia. W pierwszych dniach po wprowadzeniu zmian podróżni wręcz rzucili się na bilety PKP i znalezienie przejazdu w niskiej cenie we względnie bliskiej perspektywie czasowej zakrawało na cud. Efekt był wręcz przeciwny – duże zainteresowanie sprawiło, że niemal we wszystkich pociągach obowiązywały maksymalne ceny, a niektóre z nich anonsowane były jako pełne (niemożliwe sprawdzenie ceny i zakup biletu). Ale okazje się zdarzają. W najbliższą sobotę (14 maja) można pojechać z Jeleniej Góry do Warszawy za 45 zł (godz. 12.16),  5 zł (16.15), ale nocny pociąg (21.58) kosztuje już 87 zł (oczywiście w 2 klasie).

Warto też uważać na jakiej stronie bilet się kupuje. Te najtańsze nabyć można na oficjalnej stronie przewoźnika. W niektórych przeglądarkach jako pierwsza wyświetla się jednak strona „europodróże”. Próbując kupić bilet do Warszawy na 14 maja wyświetlają się ceny odpowiednio: 91, 93 i 97 zł. Gdy dochodzi do płatności cena spada, ale zapłacić trzeba opłatę transakcyjną. W efekcie sobotni przejazd do Warszawy z godz. 12.16 kosztuje 49,61 zł.

Fot. KODLK

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.