Stopy są bardzo ważną częścią naszego organizmu – w końcu każdego dnia niosą ciężar całego ciała. Jednak często zapominamy o nie odpowiednio dbać, ukrywając je w obuwiu. Warto pamiętać, że codzienna profilaktyka oraz drobne czynności pozwalają zauważyć, a nawet wyeliminować zmiany i urazy, które nieleczone, mogą stać się niebezpieczne. Zobacz, jak dbać o stopy, by zapewnić sobie zdrowie i komfort.

Co zrobić, aby mieć zdrowe stopy?

Warto uświadomić sobie, że stopy narażone są na różnego rodzaju urazy, które mogą powstawać na przykład przez nieodpowiednio dobrane obuwie czy skarpetki. Dlatego warto je regularnie oglądać, aby w razie konieczności jak najszybciej dojrzeć zmianę w kolorze skóry czy przy paznokciach, obrzęki lub zaczerwienienia. Dodatkowo stopy warto moczyć w ciepłej wodzie – praktyka ta zmiękcza skórę pięt, a także może rozluźniać mięśnie stóp.

Zwróć uwagę na skarpetki i obuwie, które nosisz. Te pierwsze powinny być wykonane z naturalnych materiałów, pochłaniać wilgoć i zapewniać cyrkulację powietrza. Buty nie mogą też uciskać stopy, aby nie ograniczać przepływu krwi, ani być zbyt luźne, ponieważ będą prowadziły do otarć. Wybierając obuwie, zwróć uwagę, aby para była wykonana z materiałów wysokiej jakości, takich jak np. skóra.

Sięgając po wymarzone buty, zwróć uwagę również na ich wyprofilowanie. Przykładowo, modele, takie jak np. Scholl obuwie zdrowotne, wyróżniają się m.in. podparciem łuku stopy. Warto pamiętać o tym podczas wyboru obuwia – w ten sposób możesz zmniejszyć bóle stawów skokowych, kręgosłupa czy kolan. Dodatkowo warto zadbać, by para zapewniała odpowiednią amortyzację podczas chodzenia, jak i stabilizację stopy.

Co jeszcze możesz zrobić dla swoich stóp?

Stosujesz codzienną pielęgnację stóp i przykładasz dużą uwagę do butów, które nosisz, ale masz wrażenie, że to ciągle za mało? Dobrym sposobem dbania o stopy, będzie chodzenie latem boso po piasku. Dzięki temu zapewnisz im naturalny peeling, a więc usuniesz martwy naskórek i sprawisz, że skóra będzie gładsza. Podczas spacerów bez obuwia ciężar ciała rozkłada się inaczej oraz pracują inne mięśnie – naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe na stopach są dodatkowo pobudzane.

Aby zadbać o piękny wygląd stóp, warto skupić się również na samym naskórku –  jego odpowiednim usuwaniu i nawilżaniu pięt. Dopilnuj jednak, aby złuszczanie nie było wykonywane zbyt często i intensywnie. Wówczas może dojść do zaburzenia naturalnych procesów regeneracji skóry i nadprodukcji naskórka.

Czy chronisz stopy przed promieniowaniem UV?

Wychodząc w letnie dni na zewnątrz, nakładasz na twarz, dłonie i nogi kremem z filtrem, który ma je chronić przed działaniem promieniowania UV? Jednak czy zakładając klapki, bądź sandały, pamiętasz, aby przed słońcem chronić również stopy? Ta część ciała również jest narażona na podrażnienia, oparzenia czy przesuszenia.

Dodatkowo warto raz na jakiś czas wybrać się na specjalistyczny pedicure, w czasie którego stopy zostaną otoczone kompleksową pielęgnacją. Podczas wizyty, wszystkie zabiegi zostaną indywidualnie dopasowane do potrzeb Twoich stóp, przez co łatwiej będzie zadbać o ich zdrowie.

Często zapominamy o stopach i pomijamy je w codziennej pielęgnacji, a przecież to od ich kondycji zależy to, jak będzie wyglądać nasz dzień. Zdrowe i zadbane stopy to nie tylko letnia wizytówka, ale też całoroczna podstawa komfortu i dobrego samopoczucia.

Artykuł sponsorowany

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.