Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w piątek 11 listopada 2022 r. na wycieczkę nr 40 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z przystanku „Stadion Miejski” przy ul. Wincentego Pola autobusem MZK nr 3 o godz. 8.19 do Mysłakowic, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Wiktor Gumprecht (tel. 500 279 011).

Trasa wycieczki długości 14 km prowadzi przez północno-zachodnią część Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Z przystanku autobusowego Mysłakowice PKP ruszamy szlakiem zielonym, przechodzimy przez Jedlicę, trawersujemy północne podnóża Mrowca i Drogą Królewską idziemy do Karpnik (droga ta w XIX wieku łączyła pałac królewski w Mysłakowicach z rezydencją księcia Wilhelma, brata króla Prus, w Karpnikach – stąd jej nazwa). Na zachodnim krańcu miejscowości stoi w parku starannie odrestaurowany, neogotycki pałac (obecnie luksusowy hotel – wnętrza niedostępne). Na zalesionym wzgórzu za ruinami kościoła ewangelickiego oglądamy duży, kamienny krzyż, postawiony dla uczczenia mieszkańców wsi poległych w czasie I wojny światowej. Szlakiem żółtym podchodzimy do schroniska PTTK „Szwajcarka”. Budynek, w którym mieści się schronisko, to dawny domek myśliwski wybudowany w 1823 roku, w stylu tyrolskim, dla księcia Wilhelma. Po odpoczynku przy ognisku szlakiem niebieskim schodzimy do przystanku kolejowego w Trzcińsku, skąd o godz. 17.11 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Wycieczka nr 41 odbędzie się w niedzielę 13 listopada. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Kowar. Zbiórka uczestników o godz. 9.05 na przystanku autobusowym Kowary PKP, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605 084 476).

Trasa długości 13 km prowadzi zboczem Kowarskiego Grzbietu we wschodniej części Karkonoszy. Od przystanku autobusowego przez centrum miasta dochodzimy do szlaku żółtego, który doprowadzi nas do leśniczówki Jedlinki. Do 1945 roku było tu schronisko Tannenbaude, stanowiące popularny cel spacerów z Kowar i Karpacza. Następnie doliną Maliny idziemy do dawnej osady górskiej Budniki. W okresie wojny trzydziestoletniej powstała tu osada założona przez chroniących się w górach mieszkańców okolic Kowar. Do 1945 roku znajdowało się tu kilkanaście domów mieszkalnych i schronisko turystyczne „Forstbaude”. Po II wojnie światowej Budniki nie zostały zasiedlone i budynki popadły w ruinę. Obecnie, wśród drzew, poniżej szlaku zielonego można znaleźć jedynie nikłe ślady fundamentów. Na polance położonej w dawnym centrum osady staraniem Miłośników Budnik postawiono wiatę i tablice informacyjne. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki szlakiem zielonym przez Szeroki Most i obok Kruczych Skał (urwisko skalne o wysokości około 25 m) idziemy do centrum Karpacza, skąd po godz. 15 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry.

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Na zdjęciu Schronisko Szwajcarka

Zdj. Fotopolska.eu

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.