Wiele dzieci marzy o profesjonalnej karierze piłkarskiej więc nic dziwnego, że zaczynają trenować już od najmłodszych lat. Zapisanie dziecka do klubu sportowego może być świetną okazją do nauki gry a także pomaga kształtować charakter. Dowiedz się, jak się przygotować.

Co spakować na trening piłkarski?

Oczywiście potrzebny będzie strój piłkarski. Powinien być wygodny i komfortowy, warto wybrać koszulkę z krótkim rękawem i spodenki, a całość zestawu nie może w żaden sposób krępować ruchów sportowca. Szukaj lekkiej, dobrze oddychającej odzieży z materiałów syntetycznych. Zapewniają najlepszą wentylację i odprowadzanie wilgoci, a dodatkowo na sztucznych tkaninach takich jak poliester nie ma warunków do rozwoju bakterii z potu. 

Sportowe koszulki i spodenki będą często prane, więc szybkoschnące właściwości poliestru i innych syntetycznych materiałów dobrze się tutaj sprawdzą. Potrzebne będą jeszcze wyższe skarpety piłkarskie, które powinny być na tyle długie, aby chronić golenie, a jeśli treningi odbywają się na otwartym powietrzu to warto także, aby dziecko zabierało ze sobą lekką odzież wierzchnią o właściwościach termicznych, na przykład bluzę. Celowo do tej pory nie wspomnieliśmy o najważniejszym wyposażeniu każdego piłkarza, a mowa oczywiście o butach do gry.

Jakie buty piłkarskie wybrać?

Pierwsze piłkarskie treningi skupiają się na budowaniu ogólnej kondycji i koordynacji pracy z piłką. Buty mają duże znaczenie, ale ich rodzaj trzeba dopasować do typu nawierzchni. Korki sprawdzą się tak naprawdę tylko przy naturalnej murawie, podczas gdy wiele orlików i boisk piłkarskich w klubach oferuje sztuczną trawę.

W takim wypadku najlepsze będą tzw. turfy piłkarskie, które świetnie radzą sobie też na zmarzniętej, naturalnej murawie. Sprawdź turfy męskie w ofertach sklepów sportowychW asortymencie znajdziesz buty o różnym rozmiarze, w tym także mniejsze turfy odpowiednie dla dzieci. Jest to obuwie o specjalistycznym przeznaczeniu, dlatego zakupy najlepiej zrobić w dobrym sklepie sportowym, gdzie można łatwo porównać propozycje od różnych producentów specjalizujących się w doborze sprzętu dla piłkarzy.

Turfy piłkarskie – zwróć uwagę na te parametry

Przy wyborze obuwia sportowego dla młodego piłkarza trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, turfy muszą być dobrze dopasowane do rozmiaru oraz kształtu stopy dziecka. Zbyt duże obuwie będzie powodować poślizg, podczas gdy zbyt mały rozmiar będzie skutkował bólem i dyskomfortem, co może prowadzić do kontuzji oraz zniechęcać ogólnie do treningów. Oprócz rozmiaru największe znaczenie ma materiał wykonania, buty do gry w piłkę nożną powinny być zrobione z dobrze oddychających i wytrzymałych materiałów. Obuwie musi mieć zaawansowany system wentylacji oraz amortyzacji, bo w trakcie, gdy w piłkę dochodzi do wielu gwałtownych uderzeń i kontaktu zarówno z murawą, jak i innymi zawodnikami. Piłka nożna to bardzo dynamiczny sport, odpowiednie obuwie musi wspierać gwałtowne zrywy i zapewniać stabilność podczas wykonywania zwodów i manewrów.

Przy wyborze turfów piłkarskich dla dziecka, koniecznie zwróć też uwagę na to, aby materiał był odpowiednio odporny na ścieranie, co ma duże znaczenie podczas częstej i intensywnej gry na boisku ze sztuczną nawierzchnią.

Kiedy dziecko marzy o karierze bramkarza: wybierz dobre rękawice

Bramkarz ma na boisku najtrudniejsze zadanie. Najwięcej pochwał dostają zwykle napastnicy, którzy strzelają bramki. Jednak to właśnie bramkarz może zadecydować o końcowym wyniku meczu. Jest to specyficzny rodzaj pozycji na boisku, bo bramkarze nie muszą tyle biegać co reszta zawodników, mają też statystycznie mniejszy kontakt z piłką, ale gdy dochodzi do starcia, dobry bramkarz musi wykazać się ogromnym refleksem, odpowiednio odczytać zamiary napastnika i do tego jeszcze rzucić się w odpowiednim kierunku i złapać piłkę. Dlatego w przypadku bramkarzy największe znaczenie mają nie buty, tylko dobre rękawice bramkarskie. Jeśli szukasz odpowiedniego sprzętu dla swojego dziecka, wejdź na stronę sportową, na przykład: https://sportano.pl/rekawice-bramkarskie-dzieciece i porównaj różne modele.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rękawic bramkarskich? Jest kilka kluczowych cech, przede wszystkim najważniejszy jest rozmiar, rękawice muszą możliwie jak najlepiej przylegać do dłoni i zapewniać pewny, mocny chwyt. Trzeba też wziąć pod uwagę kwestię materiału, który powinien być chwytny, trwały i jednocześnie też miękki i elastyczny. Najczęściej rękawice bramkarskie są zrobione z pianki lub lateksu, co zapewnia dobre parametry.

W pracy bramkarza bardzo duże znaczenie ma też prawidłowa ochrona palców. Dobre rękawice mają specjalne wzmocnienia konstrukcji, które chronią zawodnika przed kontuzją taką jak wybicie czy złamanie palca. 

Co jeszcze? Pamiętaj o nawodnieniu

Wiesz już, że na początku przygody z piłką nożną najważniejsze są buty, koszulka, spodenki i skarpety, a w przypadku bramkarzy także rękawice bramkarskie. Co jeszcze ma znaczenie w sytuacji, gdy Twoje dziecko chce przygotować się na profesjonalny trening? 

Dla efektywnej gry ogromne znaczenie ma prawidłowe nawodnienie, zwłaszcza że dzieci w trakcie gry łatwo zapominają o piciu dostatecznej ilości płynów. Dlatego już na samym początku przygody z profesjonalnymi treningami warto uczyć dziecko nawyku częstego sięgania po butelkę z wodą. Unikaj słodkich i gazowanych napojów, które zawierają dużo cukru i tak naprawdę tylko zwiększają pragnienie.

Jeśli treningi są wyjątkowo intensywne, a dziecko ma tendencje do ograniczonego picia, zamiast zwykłej wody można wybrać elektrolity, które jeszcze lepiej nawadniają, a dodatkowo uzupełniają pierwiastki takie jak sód, magnez czy potas, które ciało człowieka wypaca w trakcie wzmożonego wysiłku.

Podsumowanie

Przygotowanie dziecka na pierwszy trening to przede wszystkim odpowiedni strój, buty i inne akcesoria. Jednak sam sprzęt to nie wszystko, bo dziecko prawdopodobnie może mieć na początku różne obawy czy lęki. Warto wspierać swojego potomka, kibicować mu i dodawać odwagi. Sport to zdrowie, dlatego dobrze jest zachęcać dziecko do uprawiania jakiejś dyscypliny.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem sportowym Sportano.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.