Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 3 kwietnia 2022 r. na wycieczkę nr 6 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.34 do Karpacza. Zbiórka uczestników na przystanku Karpacz Wang o godz. 9.40, gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605 084 476).

Trasa długości 11 km przebiega w środkowej części Karkonoszy. Od przystanku idziemy obok drewnianego kościoła Wang (zbudowany na przełomie XII i XIII w. w Norwegii, w XIX w. przeniesiony do Karpacza), mijamy Polanę i wchodzimy do Kotła Małego Stawu, jednego z najpiękniejszych miejsc Karkonoszy. Niewielkie górskie jeziorko od południa i zachodu otoczone jest stromymi skalnymi ścianami o wysokości do 200 m. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek w schronisku PTTK „Samotnia”. Następnie podchodzimy na polanę Złotówka, gdzie stoi kolejne schronisko PTTK „Strzecha Akademicka”. Jest to najstarsze karkonoskie schronisko, w obecnej postaci wybudowane w 1907 roku. Nazwa pochodzi z pierwszych lat powojennych, kiedy obiekt prowadzili studenci wyższych uczelni krakowskich. W końcowej części wędrówki schodzimy dawnym torem saneczkowym (przypomina o tym ryt sań rogatych na kamieniu w połowie drogi) do Karpacza, skąd po godz. 16 odjeżdżamy autobusem PKS z przystanku Biały Jar do Jeleniej Góry. Uwaga: w górach panują jeszcze zimowe warunki, jest ślisko, należy więc pamiętać o odpowiednim ubiorze i butach.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. Pixebay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.