Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi akcję, dzięki której chce uświadomić Polakom, że korzystne warunki kredytowe nie będą trwały wiecznie. Do tego celu stworzył internetowy kalkulator, którego powinien użyć każdy planujący kupno domu lub mieszkania.

Boom mieszkaniowy w Polsce trwa i nic nie wskazuje, że się szybko skończy. Deweloperzy mówią, że „sprzedają dziury w ziemi”, bo tak bardzo klientom zależy na mieszkaniach. Duże ożywienie panuje też na budowach domów i nie przeszkadzają w tym rosnące ceny materiałów budowlanych. Powód tego wszystkiego jest jeden – niskie stopy procentowe i tym samym niewielkie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Oprocentowanie kredytu hipotecznego, przy 10-procentowym wkładzie własnym, to dziś od 2,19 proc. do 3,72 procent. Gdy klient ma 20 procent potrzebnych pieniędzy, polskie banki oferują od 2,10 do 3,12 procent – to mało. Niskie oprocentowanie kusi i właśnie na to zwraca uwagę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rozpoczął właśnie kampanię edukacyjną, która ma uzmysłowić Polakom, że kredyt jest zobowiązaniem na lata, a niskie stopy (i niskie oprocentowanie) nie będzie wieczne.

Czasy się zmieniają

Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale niosą za sobą ryzyko – gdy wzrosną, konsumenci będą płacić wyższe raty. Zdecydowana większość kredytów opiera się na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że wraz ze zmianą stóp oprocentowania zmianom podlega również wysokość raty kredytu. Dobrym rozwiązaniem jest nadpłacanie kredytu, szczególnie w okresach, kiedy stopy procentowe są na niskim poziomie – nawet w mniejszych sumach. W ten sposób ewentualny wzrost rat będzie mniej odczuwalny dla portfela.” – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Oprócz spotów i artykułów, częścią działań urzędu jest internetowy kalkulator rat kredytowych. Na specjalnej stronie znajduje się proste w obsłudze narzędzie, które pomoże przewidzieć wysokość comiesięcznego zobowiązania za kilka lat, kiedy stopy procentowe się zmienią. W odpowiednie rubryki wpisuje się wysokość kredytu, wielkość raty czy okres spłacania. Internetowe narzędzie, na podstawie tych danych, wskaże 10 możliwych wyników z różnym oprocentowaniem – od 0,5 do 5 procent. UOKiK przedstawia przykład 300 tys. zł (spłacane do połowy 2045 r.) z ratą 1,5 tys. zł.  W zależności od oprocentowania, miesięczne zobowiązanie może wynieść od ok. 1,6 tys. zł do nawet niemal 2,4 tys. złotych.

Kalkulator znajduje się pod tym adresem.

Dobre rady UOKiK

Banki mają w ofercie kredyty hipoteczne ze zmiennym, stałym i okresowo stałym oprocentowaniem. Te pierwsze wiążą się z największym ryzykiem – najbezpieczniejsze są kredyty o stałym oprocentowaniu obowiązującym przez cały czas kredytowania. Klient powinien mieć możliwość przejścia z formuły zmiennego oprocentowania na stałe lub czasowo stałe.

Bierzesz kredyt hipoteczny? Przeczytaj formularz informacyjny. Otrzymasz go przed zawarciem umowy od każdego kredytodawcy, pośrednika czy agenta. Dzięki temu łatwiej porównasz oferty, ponieważ musi zawierać informacje m.in. o całkowitej kwocie kredytu, zasadach spłaty, stopie oprocentowania i zasadach jej zmiany.

Zwróć uwagę na symulację wysokości rat kredytu hipotecznego, gdy zmienią się stopy procentowe. Czy jesteś przygotowany na wyższe spłaty po kilku latach?

W każdej chwili masz możliwość nadpłacania kredytu lub wcześniej jego spłaty. W swojej umowie i tabeli opłat i prowizji znajdziesz warunki, na jakich możesz to zrobić.

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.