Z każdym rokiem rośnie sprzedaż nowych samochodów, jednak wciąż 71 procent polskich kierowców jeździ kilkunastoletnimi lub starszymi pojazdami. Ponad połowa z nich została sprowadzona do naszego kraju z Europy, a jedna trzecia z nich to volkswageny, ople, fordy i audi.

Na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl wytypowano najczęściej ubezpieczane w III kwartale 2021 roku modele samochodów. Eksperci sprawdzili również, jakie auta posiadają przedstawiciele wybranych grup kierowców.

Mężczyźni preferują sportowe auta

Na top liście najczęściej ubezpieczanych przez kobiety marek samochodów znalazły się (w kolejności od najpopularniejszych): Volkswagen, Opel, Ford, Renault, Toyota. Mężczyźni zgłaszali natomiast do ubezpieczenia najwięcej Volkswagenów, Audi, Opli, Fordów i BMW.

Samochody marki BMW są ubezpieczane głównie przez młodych kierowców (18-25 lat). W III kwartale br. 10,8 procent osób z tej grupy wiekowej szukało OC na taki samochód. W rankingu popularności nieznacznie wyprzedziło je tylko Audi (11,9 procent) i Volkswagen (11,1 procent). Na dalszych pozycjach znalazł się Opel (9,4procent) i Ford (6,5procent).

Golf na zachodzie, Passat i A4 na wschodzie

Najczęściej ubezpieczano kilkunastoletnie modele samochodów o pojemności silnika do 2,0 l.

Po podziale modeli samochodów według największej popularności w poszczególnych województwach okazało się, że w zachodniej Polsce króluje Volkswagen Golf, natomiast w centralnej zdecydowana większość kierowców zgłasza do ubezpieczenia Opla Astrę.

Jaki jest wiek samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia?

Wg danych porównywarki rankomat kierowcy najczęściej szukali polisy dla samochodów wieku od 11 do 20 lat (58 procent). Dwukrotnie mniej użytkowników porównywarki posiadała pojazdy wyprodukowane w ostatniej dekadzie.

Najstarsze ubezpieczane modele (wyprodukowane przed 1991r.) to przede wszystkim: Volkswagen Golf, Mercedes Benz 124 i Audi 80, natomiast najmłodsze: Opel Astra, Ford Focus, Skoda Octavia i Toyota Corolla.

Preferujemy większą pojemność silnika

Polscy kierowcy ubezpieczają najczęściej samochody z silnikami o pojemności 1,6 l do 1,9 l oraz 2,0 l do 2,5 l (odpowiednio: 34,6 procent i 29,5 procent kalkulacji użytkowników porównywarki). Najmniej osób wybiera natomiast auta z największym silnikiem powyżej 3 l (2,8 procent).

1 Komentarz

  1. Janusz z bloku Odpowiedź

    W tym miejscu należy zaznaczyć, że Golf to nie jest sportowy samochód, ani Paseratti, a jazda na ręcznym to nie jest drift.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.