Urząd miasta opublikował rozstrzygnięcia Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. W przyszłym roku zrealizowanych zostanie 10 przedsięwzięć (trzy w ograniczonym zakresie) o wartości 2,8 mln zł.

Zaskoczeń nie było. Do realizacji trafią zadania n które mieszkańcy oddali najwięcej głosów i mieszczą się w puli środków przeznaczonej na każdą z kategorii obiektów.

PROJEKTY TWARDE

Łączna wartość zwycięskich zadań w ramach projektów twardych: 2,25 mln. zł

W trosce o małe brzuszki – zakup sprzętu endoskopowego z torem wizyjnym do badań gastroskopowych dzieci – 400 tys. zł; 879 głosów.

Zakup specjalistycznego sprzętu endoskopowego z torem wizyjnym do badań gastroskopowych dzieci. Nowoczesny sprzęt umożliwi wykonywanie endoskopowych zabiegów diagnostycznych i leczniczych w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego u najmłodszych pacjentów Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Sportowa dziesiątka – 499,2 tys. zł; 727 głosów.

Projekt składa się z kilku komponentów. Pierwsze to wykonanie prac montażowych i elektrycznych na terenie szkoły. Drugie obejmuje stworzenie tzw. zielonej klasy umożliwiającej przeprowadzenie lekcji oraz organizację spotkań na świeżym powietrzu. Trzecim jest zagospodarowanie terenu szkoły obejmujące wykonanie ciągów pieszych oraz nasadzeń zieleni. Celem projektu jest dydaktycznej SP 10, poprawa bezpieczeństwa uczniów i innych osób korzystających z infrastruktury znajdującej się na terenie szkoły.

Śmiej się i ruszaj – plac zabaw dla małych i dużych przy Szkole Podstawowej nr 6 w Cieplicach – 500 tys. zł; 646 głosów.

Na terenie zielonym przy Szkole Podstawowej nr 6 w Jeleniej Górze – Cieplicach powstanie ogólnodostępny plac zabaw wyposażony w urządzenia, które oprócz świetnej zabawy zapewnią intensywny trening nieco starszym dzieciom i dorosłym. Wybrane urządzenia będą nowością wśród jeleniogórskich placów zabaw, ponieważ dostarczą wielu wrażeń starszym dzieciom oraz dorosłym. Doposażony zostanie także istniejący plac zabaw, by młodsze dzieci (6+) miały bezpieczne miejsce do zabaw na świeżym powietrzu. Ponadto powstanie strefa z piłkarzykami, tenisem stołowym, stołem do gier planszowych do wspólnej zabawy.

Poprawa bazy rekreacyjno-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 15 – 500 tys. zł; 642 głosy.

Projekt zakłada modernizację terenu rekreacyjno – sportowego należącego do Szkoły Podstawowej nr 15 w Jeleniej Górze przy ul. Kamiennogórskiej 9 i Bronka Czecha 14. Zakłada on stworzenie zielonych kącików relaksacyjnych,wyposażonych m.in.: w hamaki, huśtawki typu fotele brazyliskie, stół do szachów, ławki, tyrolkę, stanowiska siłowni zewnętrznej. Wniosek zakłada również wyposażenie punktu pierwszej pomocy w sprzęt i środki niezbędne do jej udzielania oraz stworzenie miejsca gdzie odpowiednie umiejętności będzie można nabywać. Głównym celem projektu jest poprawa kondycji fizycznej i psychicznej uczniów SP15 oraz mieszkańców Sobieszowa.

Fotowoltaika dla eko- „Elektronika” v2.0 (w ograniczonym zakresie) – 350,8 tys. zł, 606 głosów.

Projekt polega na zamontowaniu 96 paneli fotowoltaicznych na dachu budynku Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze. Budynek szkoły mieści się przy ulicy Grunwaldzkiej 64 a. Szkoła kształci między innymi informatyków i programistów, są to kierunki wymagające pracy przy komputerze. Osiem pracowni komputerowych generuje bardzo duże zużycie energii elektrycznej. Realizacja projektu umożliwi połączenie nowoczesnego kształcenia z ekologicznymi rozwiązaniami przynosząc korzyści środowisku i mieszkańcom. Przed zamontowaniem paneli konieczne jest dokonanie wymiany poszycia dachowego z papy termozgrzewalnej położonej w 1997 roku.

PROJEKTY MIĘKKIE

Łączna wartość zwycięskich zadań w ramach projektów miękkich: 300 tys. zł.

Znajdź się w lesie – Wzgórze Gapy, Park Norweski – 34 tys. zł, 2028 głosów.

Projekt zakłada utworzenie w terenie dwóch obszarów na łącznej powierzchni ok. 4 km2, miejsc do turystycznego i sportowego uprawiania orienteeringu, a także dyscyplin pokrewnych tj. rajdów terenowych, geocaching’u itp. W terenie będą ustawione tablice i punkty do potwierdzania obecności.

Seniorzy razem 2023 – 150 tys. zł, 983 głosy.

Celem realizacji zadania jest integracja osób starszych, ich zaangażowanie do wspólnych działań, zainteresowanie ciekawymi i dostosowanymi do ich możliwości zajęciami z różnych obszarów (artystycznego, sportowego, kulturalnego, turystycznego i zdrowotnego). W ramach zadania zostaną zorganizowane warsztaty artystyczne, zajęcia sportowo-rekreacyjne, prelekcje fotograficzne, nauka gry w brydża i inne gry stolikowe oraz karciane, wycieczki do ciekawych miejsc, Jarmark Mikołajkowy na Zabobrzu.

Rodzinka.JG vol. 2 (w ograniczonym zakresie) – 116 tys. zł, 812 głosów.

Rodzinka.JG vol.2 to kontynuacja działań z poprzednich lat. Projekt wyjątkowy, naszpikowany rzetelną i fachową wiedzą oraz dobrą energią, w którym członkowie każdej rodziny znajdą dla siebie przestrzeń. Podczas trwania projektu będzie można porozmawiać ze specjalistami nt. emocji, które towarzyszą na co dzień zarówno nam, jak i naszych dzieciom. Darmowe spotkania i warsztaty z neurologopedą i logopedą, pozwolą ćwiczyć małe języczki. W projekcie znalazły się także zajęcia aktywizujące całe rodziny: treningi dla Mam z bobasami, joga z dzieckiem, rodzinne zabawy na basenie, 4 jednodniowe wycieczki, zajęcia sensoplastyczne oraz warsztaty chustonoszenia. W darmowej wypożyczalni będzie można dobrać i nieodpłatnie wypożyczyć nosidło ergonomiczne lub chustę. Również English Club od maluchów do dorosłych. Miejsce niekonwencjonalne, gdzie poprzez zabawy i luźną konwersację będzie można uczyć się posługiwania językiem angielskim.

PROJEKTY ZIELONE

Łączna wartość zwycięskich zadań w ramach projektów zielonych: 250 tys. zł

Aleja lip dla zdrowia mieszkańców Jeleniej Góry – 220 tys. zł, 2683 głosy.

Stworzenie alei drzew na drodze prowadzącej do Jeleniej Góry (al. Jana Pawła II) oraz obsadzenie drzewami miejsc wypoczynku obok ławek przy ścieżce rowerowo-pieszej.

Zdrowiej i przyjemniej spędzać czas na ścieżce rekreacyjnej wzdłuż obwodnicy etap 2 (w ograniczonym zakresie) – 30 tys. zł, 2590 głosów.

Projekt zakłada wykonanie nasadzeń wzdłuż ścieżki rowerowo- pieszej po stronie południowej obwodnicy (DK-3), oraz obsadzenie miejsc wypoczynku przy ścieżce. Nowe nasadzenia mają oddzielić ruch osobowy od samochodowego w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza na ścieżce, oraz zmniejszenia hałasu. Z biegiem lat nasadzenia drzew będą również stanowić źródło cienia dla odpoczywających osób. Więcej roślinności wzdłuż dróg wpływa na zmniejszenie prędkości jazdy pojazdów, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo pieszych.

7 komentarzy

 1. Janusz z bloku Odpowiedź

  Aleja lip przeszła, fajnie, bo sam głosowałem na ten pomysł. Nie miał poparcia projekt z boiskami do kosza, szkoda, ta dyscyplina jest w naszym mieście na wymarciu, bo nie ma boisk. Przez kilka lat te co były zostały zrujnowane. W SP 15 zrobili jakieś z dywanu. Jakiekolwiek granie tam jest niemożliwe. Mam nadzieję, że przy planowanej inwestycji ktoś się ocknie i to naprawi.

  • „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
   Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
   Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
   Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
   Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
   Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
   Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
   Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
   A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
   Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
   Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
   Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.”
   Marzy mi się piękny, spokojny park po Florze.

 2. Szkoda, że wygrywają projekty zgłaszane przez instytucje, które są finansowanie z pieniędzy miasta i mają większe możliwości uzyskania głosów (wystarczy, że zasugeruje się to rodzicom wszystkich uczniów danej szkoły), a nie projekty społeczne, zgłaszane przez mieszkańców i dla mieszkańców. Idea BO jest taka, żeby to mieszkańcy zgłaszali, czego im brakuje i jak można np. zagospodarować bliskie im otoczenie, a nie sponsorować infrastrukturę szkolną. Szkoda…

 3. Kolejasz z lwufka Odpowiedź

  Miasto 70 kilka tysięcy mieszkańców. Udział w głosowaniu na JBO wzięło 7tys osób, które wybrało twarde projekty, z których nie będą korzystać wszyscy mieszkańcy, a uczniowie /dzieci…

 4. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things
  or advice. Perhaps you can write next articles referring to this
  article. I desire to read more things about it!

 5. Heya i am for the first time here. I found this board and I to find It truly helpful & it helped me
  out a lot. I hope to provide something back and aid others like you helped me.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.