Petycję do GDDKiA podpisali prezydenci: Wrocławia, Wałbrzycha, Świdnicy, Bolesławca, Jeleniej Góry, Legnicy, Głogowa i Lubina oraz marszałek województwa dolnośląskiego.

Proponują między innymi:

– budowę nowego korytarza autostrady A4 na odcinku Kostomłoty–Wrocław,

– utrzymanie statusu drogi ekspresowej dla dotychczasowej trasy A4 przy jednoczesnym zaplanowaniu i budowie łącznika Aglomeracji Wałbrzyskiej z węzłem S3 w Bolkowie i łącznika DW 382 z węzłem Świdnica na S5

– rozpoczęcie prac nad studium korytarzowym drogi ekspresowej przebiegającej przez cały teren Aglomeracji Jeleniogórskiej do granicy państwa wraz z budową obwodnicy Szklarskiej Poręby, która połączy Aglomerację Jeleniogórska z systemem krajowych dróg ekspresowych i umożliwi sprawne rozprowadzenie dużego natężenia ruchu samochodowego na obszarze o wybitnych walorach turystycznych.

Ważny jest głos samorządowców

Prezydent Jerzy Łużniak  podkreślił, że rozwój Dolnego Śląska w dużej mierze zależy właśnie od działań samorządowców. – To właśnie, włodarze miast i gmin, muszą wspólnie starać się przekonać rządzących do tego, żeby rozmawiali, z samorządami o przyszłości nie zza biurka w Warszawie i tam wyznaczali korytarze transportowe, ale tu na miejscu – mówił prezydent Łużniak.

Na obecnej A4 wypadek za wypadkiem

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił uwagę, że na odcinku A4 Kostomłoty–Wrocław w latach 2014-2020 doszło do ponad 7,5 tysiąca zdarzeń, w tym 7238 kolizji i 318 wypadków. Średnio to około 3 zdarzenia dziennie.

Obecna A4 przez brak pasa awaryjnego, czy wystarczającej liczby Miejsc Obsługi Podróżnych nie jest dostosowana do standardów autostradowych.

We wspólnym przekonaniu dolnośląskich samorządowców najlepszą alternatywą będzie wytyczenie nowego przebiegu autostrady A4 między węzłami Stary Śleszów i Wichrów, a także połączenie go z drogą ekspresową S5.

Nowy korytarz

Autostrada w dotychczasowym przebiegu jako droga ekspresowa, zapewni dobre powiązanie Wrocławia ze Szczecinem przez drogę S3, bez mieszania się z dalekimi ruchami wschód – zachód. Nowy korytarz rozwiąże narastające problemy komunikacyjne gmin położonych w sąsiedztwie, w tym m.in. Kątów Wrocławskich.

Ponadto nowy korytarz autostrady A4 będzie tworzyć przestrzeń, która może stać się doskonale skomunikowanym rozwojowym terenem dla aglomeracji wrocławskiej i całego Dolnego Śląska. Poprzez połączenie z trasami szybkiego ruchu, obszar ten zostanie skomunikowany z północną częścią Polski i na południe w kierunku granicy z Czechami. Petycja samorządowców trafi do GDDKiA, a także do ministrów finansów, infrastruktury oraz szefa Rady Ministrów

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.