Z analiz wynika, że mieszkaniec Jeleniej Góry przeciętnie zużywa 2,44 m sześć. wody miesięcznie. W nowym systemie przyjęte zostanie, że za każdy 1 m sześć. zużytej wody naliczona zostanie stawka za śmieci w wysokości 12,50 zł. Przyjęcie takich wskaźników oznacza, że przeciętna rodzina nie powinna odczuć zmian w opłatach za śmieci.

 

– W nowym systemie chodzi przede wszystkim o to, żeby zdyscyplinować mieszkańców, którzy nie płacą. Nie chodzi więc o zwiększenie wpływów kosztem tych, którzy regulują uczciwie rachunki zaśmieci, ale o objęcie opłatami tych, którzy ich dotąd unikali – tłumaczy Jerzy Łużniak. Sprawa jest poważna, bo według szacunków opłat za śmieci unika w Jeleniej Górze około 17 tysięcy osób.

 

Samorządowcy wskazują, że szukanie wpływów z tytułu obsługi odpadów jest konieczne m.in. dlatego, że rosną opłaty związane z obsługa systemu. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podniósł np. opłatę za składowanie ze 170 zł na 270 zł. – Ci, którzy ubolewają nad wprowadzanymi zmianami niech po prostu zwrócą się do marszałka, swojego politycznego przyjaciela, aby tej opłaty nie podnosił, zamiast narzekać na samorządy, które ponoszą skutki tych decyzji – mówił Jerzy Łużniak. Dodał, że to obecnie rządzący pozwalają na sprowadzanie tysięcy ton śmieci z zagranicy, co zaburza gospodarkę odpadami w kraju i wpływa niekorzystnie na ceny. 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.