Dzisiaj (11.03) w Hali Sportowej im. Mariana Koczwary na ul. Sudeckiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca działań, jakie do tej pory podjęła Jelenia Góra w kwestii pomocy uchodźcom oraz planowanych przyszłych przedsięwzięć w tym zakresie.

„Na dziś mamy w całym mieście przygotowane 404 miejsca dla uchodźców, z czego wykorzystanych jest 389, w tym 211 przez dzieci”. – poinformował Jerzy Łużniak, prezydent miasta Jeleniej Góry.

„Dostałem informację od wojewody, iż spośród miast prezydenckich na Dolnym Śląsku, Jelenia Góra jest tym, które przyjęło najwięcej uchodźców w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dziękując za dotychczasowe działania, wojewoda dał jednocześnie do zrozumienia, że uciekających przed wojną będzie więcej i prosił o zorganizowanie następnych miejsc”

„Tutaj, w hali sportowej przy ul. Sudeckiej przygotowaliśmy kolejne 40 miejsc.”- ogłosił Jerzy Łużniak – „Niedługo zamierzamy uruchomić jeszcze jeden punkt w budynku po dawnym Urzędzie Skarbowym. W tej chwili dostosowujemy go w taki sposób, aby mogli w nim przebywać uchodźcy. Zorganizujemy tam około 150 miejsc.”

W związku z tym, że duży procent uchodźców stanowią dzieci, ważną kwestią jest umożliwienie im dalszego kształcenia w jeleniogórskich szkołach. O tym jak ten problem zostanie rozwiązany mówił Piotr Iwaniec – Dyrektor Departamentu Edukacji.

„Sytuacja jest bardzo dynamiczna, gdyż dane dotyczące przyjazdu dzieci do Jeleniej góry zmieniają się z godziny na godzinę. Chciałbym podkreślić, że jesteśmy dobrze przygotowani na przyjmowanie ich do placówek oświatowych. Cały czas funkcjonujemy w porozumieniu z dyrektorami oraz kadrą pedagogiczną.”

„Jeżeli chodzi o przedszkola, obecnie możemy przyjąć 110 osób. Dzieci trafią do obecnie funkcjonujących grup przedszkolnych, tworząc w ten sposób grupy mieszane. Dodatkowo zorganizowaliśmy specjalny oddział przygotowawczy, który mieści się w SP nr 15, do którego trafi 25 osób. Jest on nastawiony przede wszystkim na integrację, przeciwdziałanie traumie, z którą borykają się Ukraińskie dzieci oraz pomoc psychologiczną.”

„W kwestii szkół podstawowych, do klas 1-3 w placówkach funkcjonujących na terenie Jeleniej Góry może trafić 388 dzieci. Dodatkowo do zorganizowanych oddziałów przygotowawczych, które powstały w SP nr 7, SP nr 3 i SP nr 13 na wszystkich etapach kształcenia, planujemy przyjąć 165 osób.”

„Jeżeli chodzi o uczniów szkoły średniej, oddział przygotowawczy funkcjonuje obecnie w ZSOiT im. Jędrzeja Śniadeckiego. Może tam trafić maksymalnie 25 osób.”

Piotr Iwaniec podkreślił również, że uczniowie, którzy na Ukrainie uczyli się określonych zawodów w tamtejszych placówkach, mogą być jednostkowo przyjmowani do oddziałów w szkołach kształcenia zawodowego.

Dzięki wielkiemu sercu jeleniogórzan, wielu uchodźców znalazło w stolicy Karkonoszy swój drugi dom. Jedną z takich osób jest Swietłana, która w trakcie konferencji wyraziła swoje podziękowania za okazaną pomoc.

„Przyjechałam do Jeleniej Góry z Siewierodoniecka. Teraz mieszkam w akademiku przy ul. Kadetów. Mamy bardzo dobre warunki życia. Każda rodzina ma własny pokój. Mamy pralnię, artykuły higieny osobistej, kuchnię z całym niezbędnym wyposażeniem. Dostajemy także ciepłe posiłki. Bardzo dziękuję Urzędowi miasta Jelenia Góra, panu prezydentowi i wszystkim polakom za wsparcie i za miłość jaką otrzymaliśmy.”

wap

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Redaktor

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.