Wczoraj (11 lutego) prezydenci Jeleniej Góry i Liberca – Jerzy Łużniak i Jaroslav Zámečník podpisali  porozumienie o współpracy tych miast. Jelenia Góra jest pierwszym polskim miastem, z którym stolica kraju libereckiego nawiązuje partnerstwo.

– Współpraca będzie realizowana poprzez wzajemnie poznawanie historii, kultury i obyczajów naszych miast, tworzenie warunków do promocji Jeleniej Góry i Liberca oraz informacji dotyczących atrakcji i oferty turystycznej miast. Chcemy także rozwinąć współpracę kulturalną, wymianę zespołów sportowych oraz uczniów z placówek oświatowych. Kolejnym polem porozumienia będzie tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy gospodarczej naszych regionów czy aplikowanie o środki transgraniczne – zapowiada prezydent Łużniak.  

Na początek zapowiedziano wzajemne promowanie imprez w obu miastach. W obu miastach organizowanych jest wiele ciekawych imprez (np. Krokus Jazz, czy Zoom Festiwal  w Jeleniej Górze, festiwal filmów animowanych, czy kataryniarzy w Libercu),  a mieszkańcy obu miast, choć tak nieodległych, o nich nie wiedzą. W dalszej perspektywie prezydenci liczą także na współpracę przy realizacji projektów i możliwość korzystania ze środków unijnych programów transgranicznych i transnarodowych. Samorządowcy zapowiadają tez wspólne zabiegi o uruchomienie stałego połączenia kolejowego między miastami.

Liberec jest 14 miastem, z którym Jelenia Góra ma podpisane umowy o partnerstwie. Wcześniej taką współpracę   (z różnym skutkiem) nawiązano z Bautzen, Boxbergiem,, Erftstadtem i Heidelberg w Niemczech, włoska Cervią, Randers w Danii, Siewierodonieckiem na Ukrainie, Tequilą w Meksyku, Tyler w Stanach Zjednoczonych, fińskim Valkeakoski, Vladimirem w Rosji, Jablonecem nad Nysą (Czechy), Changzhou (Chiny) oraz Międzyzdrojami.     

Fot. FC prez. Łużniaka

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.