15 lutego, w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, czterech jeleniogórskich funkcjonariuszy policji zostało uhonorowanych odznaką im. podkomisarza policji Andrzeja Struja. Medalem oraz nagrodą finansową wyróżniani są policjanci, którzy w czasie wolnym od służby podjęli działania w celu ratowania życia ludzkiego obywateli oraz ci policjanci, którzy w trakcie pełnienia obowiązków służbowych podjęli działania z narażeniem własnego życia i zdrowia.
Łącznie wyróżniono 17 policjantów z garnizonu dolnośląskiego policji. W uroczystościach wziął udział minister MSWiA Marcin Kierwiński oraz Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń.
Wśród odznaczonych jeleniogórskich policjantów znaleźli się:
Mł. asp. Marcin FLORKOWSKI – KMP w Jeleniej Górze
Jeleniogórski policjant został skierowany na interwencję, gdzie według zgłoszenia na dachu budynku mieszkalnego, przy jego krawędzi, miało stać kilkuletnie dziecko. Funkcjonariusz wraz z kolegą z patrolu na miejsce dotarli jako pierwsi, przed przyjazdem straży pożarnej. Policjanci nie mogli się dostać na klatkę schodową, gdyż nikt nie otwierał drzwi. W związku z powyższym wykorzystali uchylone drzwi do pomieszczenia piwnicznego, przez które dostali się na klatkę schodową. Następnie wbiegli na ostatnią kondygnację budynku znajdującą się na trzecim piętrze. Na miejscu stwierdzili, że z klatki schodowej nie ma bezpośredniego wyjścia na dach. W związku z powyższym wbiegli do jednego z mieszkań, gdzie ujawnili skośne okno dachowe, które było uchylone. Po drugiej stronie okna, na dachu budynku, zauważyli nagą sylwetkę małego dziecka. Następnie tak, by nie wystraszyć dziecka, otworzyli okno, przez które weszli na skośny dach budynku. Mł. asp. Marcin Florkowski ryzykując ześlizgnięcie się i upadek z dużej wysokości, ostrożnie zbliżył się do dziecka, w taki sposób, by go nie wystraszyć. Dziewczynka stojąca na gzymsie była zapłakana i przestraszona, bała się wykonać jakikolwiek ruch. Funkcjonariusze podjęli krótką rozmowę z dzieckiem mającą na celu jego uspokojenie, a następnie, w odpowiednim momencie mł. asp. Marcin Florkowski chwycił dziecko w bezpieczny sposób. Przy asekuracji post. Piotra Sadkowskiego wraz z małoletnią dziewczynką wrócił do mieszkania przez okno dachowe. Mieszkanie, do którego wbiegli funkcjonariusze okazało się mieszkaniem matki uratowanego dziecka. Matka nie była świadoma zagrożenia w jakim znalazło się jej dziecko. Mł. asp. Marcin Florkowski, dzięki profesjonalnemu przeprowadzeniu interwencji, zapobiegł ewentualnej tragedii, a trzyletnią dziewczynkę całą i zdrową przekazał pod opiekę matki.
Post. Rafał SAMBOROWSKI – KMP w Jeleniej Górze
Podczas służby patrolowo-interwencyjnej post. Rafał Samborowski wraz z kolegą z patrolu został skierowany przez dyżurnego na miejsce pożaru, gdzie według zgłoszenia w lokalu mieszkalnym znajdowała się kobieta w podeszłym wieku. Policjanci na miejsce zdarzenia dotarli przed strażą pożarną, weszli do budynku, gdzie spod drzwi mieszkania, w którym wybuch pożar, wydobywał się gęsty dym. Pomimo pukania do drzwi oraz okrzyków „Policja” nikt nie otwierał. W pewnym momencie zza drzwi płonącego mieszkania dobiegł słaby kobiecy głos wołający o pomoc, który po chwili ucichł. W związku z powyższym policjanci podjęli decyzję o siłowym wejściu do mieszkania. Po wyważeniu drzwi, zauważył leżącą na podłodze kobietę, która nie była w stanie się poruszać o własnych siłach. Pomimo silnego zadymienia i wysokiej temperatury, z narażeniem własnego życia i zdrowia, nie zważając, iż pożar rozprzestrzeniał się po mieszkaniu, a gęsty dym uniemożliwiał oddychanie, post. Rafał Samborowski wraz z drugim funkcjonariuszem wynieśli pokrzywdzoną z mieszkania. Następnie przetransportowali kobietę w bezpieczne miejsce, monitorując funkcje życiowe poszkodowanej do przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego.
St. post. Dawid BANASZKIEWICZ – KMP w Jeleniej Górze i st. post. Mateusz DZIEDZIC – KMP w Jeleniej Górze
W trakcie pełnienia służby patrolowo-interwencyjnej st. post. Dawid Banaszkiewicz wraz z st. post. Mateuszem Dziedzicem, zostali skierowani przez Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze w rejon miasta, gdzie według zgłoszenia doszło do pożaru w jednym z lokali mieszkalnych na drugim piętrze budynku wielorodzinnym. Funkcjonariusze jako pierwsi ze służb przybyli na miejsce zdarzenia. Pomimo faktu, że z budynku wydobywał się dym, mundurowi bez chwili zastanowienia wbiegli na klatkę schodową, udając się od razu na wskazane w zgłoszeniu piętro. Mundurowi zauważyli wydobywający się ze wskazanego lokalu dym i z narażeniem własnego życia oraz zdrowia weszli do mieszkania, jednak zadymienie było na tyle silne, że uniemożliwiało im już oddychanie i dalszą penetrację mieszkania w celu odnalezienia źródła pożaru. Następnie pomimo tego, że mieli już poważne problemy z oddychaniem, z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców budynku podjęli akcję ewakuacji lokatorów z pozostałych mieszkań. Alarmując i stukając do wszystkich drzwi łącznie ewakuowali 11 osób, w tym dwójkę dzieci, odprowadzając wszystkich w bezpieczne miejsce. Policjanci w związku z objawami zatrucia tlenkiem węgla musieli zostać przetransportowani do szpitala.
Fot. i info. Waldemar Laszecki KMP w Jeleniej Górze
1 Komentarz
Ciekawe za co ? Za dzicz na drogach, za ciągłe bijatyki w mieście, za to że JG jest w czołówce rankingu najniebezpieczniejszych i najbardziej wypadkowych miast w Polsce ?