Już wkrótce w programie kina pojawią się nowe propozycje. Obok pokazów filmowych do programu wejdą się nowe cykle, a także spotkania z teatrem, muzyką i literaturą. Jesienią kino Lot będzie obchodziło swoje 85 – lecie, a z tej okazji dla widzów przygotowane zostaną specjalne wydarzenia jubileuszowe, które przypomną historię kina od czasów przedwojennych do dziś. Będzie także oferta dla widzów z Ukrainy.

Maciej Pierzchała i Jarosław Perduta

Zmieniamy charakter kina i sposób programowania wydarzeń. Wracamy do pierwotnej koncepcji Kino-Teatru, a więc miejsca, w którym oprócz pokazów kinowych będą się odbywać również inne wydarzenia kulturalne, w tym koncerty, przedstawienia teatralne, ale także stand-upy. Jednocześnie poszerzamy działalność kinową o nowe pozycje programowe. Pojawią się nowe cykle: Książka na ekranie, Filmoterapia z Sensem, a także cykl Rekonstrukcje, w którym będziemy pokazywać arcydzieła polskiej kinematografii. Jesteśmy otwarci na współpracę z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Chętnie włączymy się do partnerstwa i współorganizacji wydarzeń, które budują ofertę kulturalną w Jeleniej Górze – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Najbliższe wydarzenia

W poniedziałek 28 marca o godz. 19.00 w kinie Lot odbył się Koncert Muzyki Filmowej z udziałem gwiazd Teatru Muzycznego CAPITOL we Wrocławiu.

W maju natomiast kino zaprosi widzów na jeleniogórską odsłonę festiwalu Millennium Docs Against Gravity, czyli przegląd wybranych filmów dokumentalnych.

Kolejną propozycją będzie letni festiwal filmowy o tematyce ekologicznej, którego szczegóły zostaną przedstawione już wkrótce.

Kino dla Ukrainy

Będziemy też mieli ofertę dla widza ukraińskiego. Z jednej strony pokażemy najciekawsze pozycje współczesnego kina ukraińskiego w ramach nowego cyklu Kino Ukraina, którego celem jest przybliżenie widzom kultury naszego wschodniego sąsiada. Z drugiej, przybyszów z Ukrainy będziemy zapraszać na pokazy filmów z ukraińskim dubbingiem, które będą skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Jeśli pojawi się taka potrzeba, z chęcią zorganizujemy dla nich pokazy na życzenie – dodaje Jarosław Perduta.

Edukacja poprzez film

Rozszerzy się również oferta edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży. Specjalnie dla nich uruchomione zostaną Klasy Filmowe. Podczas spotkań z młodzieżą licealną swoją wiedzą podzielą się filmoznawcy, twórcy filmowi i ludzie na co dzień związani z kinem. Do współpracy w tym zakresie zaproszone zostaną licea zainteresowane realizacją autorskiego programu Klas Filmowych.

Jubileusz kina Lot

Jesienią kino Lot zaprosi widzów na specjalne wydarzenia jubileuszowe z okazji 85. rocznicy powstania przedwojennego kina Capitol, które w powojennej Jeleniej Górze zostało przemianowane na Lot.

Zachęcamy mieszkańców Jeleniej Góry, aby wspólnie z nami odtwarzali historię kina Lot, a wcześniej Capitolu. Czekamy na Wasze wspomnienia, które zostaną opublikowane na stronie kina. Jeśli macie pamiątki – stare fotografie, bilety, afisze czy inne przedmioty związane z naszym kinem, chętnie pokażemy je na wystawie, której otwarcie jest planowane na jesień – mówi Maciej Pierzchała, kierownik kina Lot.

Kino Capitol powstało w latach 1936-1937 i funkcjonowało jako kinoteatr, bo oprócz ekranu posiadało scenę i kanał dla orkiestry, dzięki czemu możliwe było organizowanie występów scenicznych. Po wojnie zostało uruchomione 2 września 1945 roku jako kino Lot i było wówczas największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w Jeleniej Górze.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.