Ogólnopolska impreza, organizowana przez Jeleniogórskie Centrum Kultury, jest najstarszą o tej tematyce odbywającą się w Polsce. Tegoroczną, 21. już edycję Biennale rozpocznie w piątek, 18 września, w samo południe w Muzeum Karkonoskim, uroczyste otwarcie wystawy prestiżowego konkursu fotograficznego, stanowiącego fundament wydarzenia. Podczas wernisażu uroczyście wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu.

Rownolegle, także w Muzeum Karkonoskim otwarta zostanie wystawa fotografii Mieczysława Karłowicza zatytułowana „Fotograf prawie doskonały”.

Fotografie Karłowicza od ponad wieku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i wciąż odkrywane są na nowo. Mieczysław Karłowicz (1876–1909) jest przede wszystkim słynnym twórcą muzyki. Należy do grona najwybitniejszych kompozytorów polskich przełomu XIX i XX wieku. Ludzie gór oraz miłośnicy fotografii znają go jednak także z osiągnięć wspinaczkowych i fotograficznych, a także narciarskich. Udziałem Karłowicza są pierwsze wejścia taternickie i prekursorskie wyprawy na nartach. Jego działalność niespodziewanie przerwała śmierć w lawinie na zboczach Małego Kościelca w Tatrach. Miał wówczas zaledwie 33 lata.

Twórczość fotograficzna Mieczysława Karłowicza związana jest nierozerwalnie z Tatrami. Praktycznie cały zachowany dorobek fotograficzny z lat 1906–1908 to fotografie gór. Zachowały się w dość licznych publikacjach, a oryginalne autorskie odbitki i negatywy – znaczna ich część – w zbiorach Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Krakowie.

Zdjęcia przedstawiają krajobrazy Tatr, ludzi, z którymi Karłowicz dzielił swoje pasje, oraz unikatowe sceny z górskich wypraw, zarówno letnich, jak i zimowych.

Dorobek fotograficzny Karłowicza nie doczekał się poważnej krytyki i oceny od strony artystycznej. Wystawa towarzysząca tegorocznej edycji Biennale Fotografii Górskiej – największa jak dotąd prezentacja fotografii kompozytora, obejmująca około 140 zdjęć – daje możliwość wyrobienia sobie własnego sądu o działalności jednego z ciekawszych fotografów tatrzańskich, jakim był Karłowicz.

Zdjęcia zaprezentowane na wystawie to współczesne reprodukcje oryginałów ze zbiorów COTG PTTK. Wystawa została przygotowana i opracowana przez Zbigniewa Ładygina, autora monografii „Mieczysław Karłowicz. Fotografie”, wydanej przez Oficynę Wierchy w 2019 r. Promocja książki towarzyszyć będzie wernisażowi wystawy w muzeum.

W ramach Biennale 18 września publiczności udostępnione zostaną także inne wystawy. W Galerii Korytarz JCK (przy ul. Bankowej 28/30) obejrzeć będzie można prace zmarłego w kwietniu bieżącego roku nestora fotografii karkonoskiej Tomasza Olszewskiego, zatytułowaną „Kraina Wichrów i Mgieł”. W Galerii Pod Brązowym Jeleniem JCK (przy ul. 1 Maja) obejrzeć będzie można „Górskie etiudy” Krzysztofa Strzody.

Tego samego dnia otwarte zostaną także dwie wystawy towarzyszące Biennale: Jacka Jaśko „Karkonosze. Z pamięci” (Mikavka Cafe & Gallery, ul. Konopnickiej 1, godz. 15.00) oraz
Tomasza Michałowskiego „Logos i mit w fotografii” (Galeria BWA , godz 17.00)

Kolejne wydarzenia tegorocznego Biennale Fotografii Górskiej zaplanowano na 19 września. Tego dnia od godz. 10.00 do 16.00 w Teatrze Cinema w Michałowicach trwać będzie seminarium poświęcone fotografii górskiej pt. „Fotografia w górach”. O godz. 17.30 w Pałacu Bukowiec otwarta zostanie natomiast wystawa „Laureaci Biennale z lat 1980-2018”

Wystawy XXI Biennale Fotografii Górskiej potrwają do 20 października 2020 r.

Uwaga! Ze względu na trwająca pandemię COVID-19 i związane z nią wymagania sanitarno-epidemiologiczne, dostęp do wystaw może być ograniczony dla uczestników imprez Biennale. Wstęp na wystawy i seminarium wyłącznie w maseczkach zasłaniających usta i nos. Podczas wystaw obowiązywał będzie limit osób mogących jednocześnie przebywać w galeriach. Z powodu limitu ilości osób mogących przebywać jednocześnie w Muzeum Karkonoskim – obowiązują zapisy na wernisaż. Wystawy w Galerii Korytarz i Pod Brązowym Jeleniem odbędą się bez wernisaży. Na seminarium w Michałowicach również obowiązują zapisy z powodu ograniczonej ilości miejsc. Kontakt: Tomasz Mielech e-mail: tomasz.mielech@poczta.fm.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.