– Jesteśmy przygotowani do przyjęcia ludzi, którzy musieli opuścić swój kraj ze względu na wojnę i zagrożenie życia – zadeklarował dzisiaj (24.02) prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak – Przyjmiemy ich w obiektach komunalnych Jeleniej Góry, a niezależnie od tego możliwości recepcji zgłaszają rozmaite instytucje.
Samorząd wyznaczy obiekty dla przyjezdnych z Ukrainy
Dziś jeszcze otrzymamy listy osób (głównie posiadających „Kartę Polaka”), które przygotowują się do wyjazdu. Ostrzał artyleryjski i rakietowy, zniszczone drogi i miejscowości w których mieszkają utrudnia, a czasowo uniemożliwia ewakuację. Oczekujemy na informację, kiedy ta podróż będzie możliwa. Wykorzystane dla schronienia przyjezdnych przede wszystkim będą obiekty przewidziane poprzednio jako miejsca izolacji, czy kwarantanny dla osób zakażonych wirusem covid 19. W sytuacji zniesienia obostrzeń nie są już niezbędne w tym celu. Będziemy monitorować rozwój wypadków i podejmować bieżące korekty decyzji.
– Otrzymujemy też sygnały od rodzin – mieszkańców Jeleniej Góry, które mają rodziny w Ukrainie, chcą je przyjąć u siebie, i pytają o ułatwienia w procedurach formalnych, a także możliwość pomocy socjalnej, żywnościowej, itp. – dodał Jerzy Łużniak. – To są ważne dla nas sygnały solidarności w obliczu nieszczęścia i będziemy nie tylko ułatwiać i przyspieszać procedury, ale także poszukiwać możliwości aprowizacyjnego wsparcia przyjezdnych.
Punkt informacyjny w magistracie
– Jest także trzecia grupa mieszkańców miasta – dodał Jerzy Sładczyk, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM – która powodowana humanitarnymi przesłankami deklaruje, że może w swoich mieszkaniach na pewien czas przyjąć uchodźców, ale nie wie, jak to można zrobić. Jesteśmy bardzo zobowiązani za te deklaracje i w Wydziale zostanie stworzony punkt informacyjny o potrzebach i możliwościach w tym zakresie.
Należy telefonować pod nr 75 754 – 98 – 25, lub tel. kom. 783 – 295 – 322.