Łatwe prace porządkowe, odśnieżanie, zamiatanie, ewentualnie drobne naprawy – wykonując takie czynności na rzecz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze można odpracować swoje długi za czynsz w mieszkaniu komunalnym. W minionym tygodniu podpisano 29 umów o tzw. świadczenia zamienne na ponad 20 tys. zł .

Oznacza to, że o taką kwotę zmniejszy się – po wykonaniu prac – zadłużenie mieszkań komunalnych. – W tej sprawie ważna jest nie tylko kwota, ale przede wszystkim budowa poczucia odpowiedzialności – wyjaśniają urzędnicy z Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej UM Jelenia Góra. – Różne rodziny z różnych powodów wpadają w długi, chcemy rozwiązywać te problemy bez uciekania się do zagrożenia eksmisją – dodają. Do tego potrzebne jest rozumienie skali problemu ze strony lokatorów i ich współpraca. Co tydzień jest podpisywanych kilkanaście, bądź kilkadziesiąt umów.

ZGKiM zaprasza dłużników na rozmowę. Wspólnie z lokatorami szuka rozwiązania problemu i apeluje, by nie czekać, aż zadłużenie wzrośnie na tyle, że nie będzie się w stanie go spłacić. „Kiedy nie zapłacisz jednego czynszu jeszcze nie odczuwasz, że masz już poważne problemy, ale na Twoim koncie zaczyna już rosnąć zadłużenie: niezapłacony w terminie czynsz i odsetki. Kiedy Twoja zaległość powiększa się i jesteś już winien za kilka miesięcy, opłaty czynszowe zaczynają już być odczuwalne. Jeżeli szybko nie zareagujesz Twoja zaległość będzie wzrastała, bo poza długiem za czynsz dodatkowo naliczane są odsetki” wyjaśniają lokatorom pracownicy ZGKiM.

Brak opłat czynszu powoduje i brak reakcji na wezwania powoduje, że ZGKiM zgłasza sprawę do sądu celem uzyskania nakazu zapłaty. Po jego uzyskaniu Zakład przekazuje go komornikowi, celem wszczęcia egzekucji finansowej. W najgorszym wypadku lokator jest eksmitowany z lokalu.

Co można zrobić, by tego uniknąć: postarać się o rozłożenie zaległości na raty lub zgłosić się do odpracowania długu. „Przygotujemy dla ciebie świadczenie zamienne, dzięki któremu po jego wykonaniu zmniejszysz lub całkowicie zlikwidujesz swój dług” – zapewniają w ZGKiM.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.