4 tys. zł straciła jeleniogórzanka, która chciał pomóc synowi w zakupie telefonu. Człowiek, który przez komunikator prosił o pieniądze okazał się oszustem.

Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji informuje o sprawie.

Do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze kilka dni temu zgłosiła się jeleniogórzanka, która została oszukana przez osobę, która podszyła się pod jej syna. Oszust kontaktował się z nią za pośrednictwem komunikatora i poprosił o przelanie gotówki na wskazane konto na zakup telefonu komórkowego. Kobieta przelała środki i w ten sposób straciła blisko 4 tysiące złotych. Jeleniogórscy policjanci walcząc z tego typu przestępczością po raz kolejny ostrzegają. Pamiętajmy. Zanim zdecydujemy się pomóc innej osobie przekazując jej swoje środki pieniężne, potwierdźmy, że to właśnie z nią prowadzimy konwersację.

Jeleniogórscy policjanci przestrzegają przed tą formą oszustwa internetowego, która jest coraz bardziej popularna. Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej najbliższych i znajomych o podanie hasła „Blik” czy przelanie pieniędzy na zakup towaru. O tym, w jaki sposób działają oszuści przekonała się jeleniogórzanka, która uwierzyła osobie podszywającej się pod jej syna i przelała gotówkę w wysokości blisko 4 tysiące złotych na wskazane konto na zakup telefonu komórkowego, który rzekomo zepsuł się jej synowi. Oszust ponownie próbował w podobny sposób przekonać pokrzywdzoną do zapłaty, tym razem za laptopa, jednak pokrzywdzona zorientowała się, że ma do czynienia z próbą oszustwa.

– Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Pamiętajmy! Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych i najbliższych. Taka właśnie forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. Możemy stracić swoje oszczędności. Warto więc potwierdzić tego typu konwersację dzwoniąc do osoby, która prosi nas o pieniądze lub chociażby wysłać smsa na jej numer telefonu i poczekać na odpowiedź.

– Przestępcy wykorzystują nieuwagę osób korzystających komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do Internetu i włamują się na ich konta, dlatego właśnie jeleniogórscy policjanci przypominają mieszkańcom Jeleniej Góry oraz powiatu karkonoskiego o kilku ważnych kwestiach:

– Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.

– Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania.

– Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

– Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

– Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania Internetu.

– Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.

– Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.

– Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.