Planowana od 2017 r. budowa wieży widokowej na Wielkiej Kopie w Rudawach Janowickich wchodzi w fazę realizacji. Środki na inwestycję gminy Kamienna Góra i Marciszów dostały w ubiegłym roku z tzw. „tarczy dla gmin górskich”. W przedsięwzięciu uczestniczy też nadleśnictwo.

Projekt, który  zdobył dofinansowanie zakładał budowę i rozbudowę infrastruktury turystycznej w Rudawskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie na granicy gmin Kamienna Góra i  Marciszów. Wspólny pomysł obu samorządów obejmie budowę wieży widokowej na szczycie Wielkiej Kopy (861 m n.p.m.) w sąsiedztwie Kolorowych Jeziorek budowę platform widokowych, miejsc obsługi turystów oraz przebudowę dróg dojazdowych.

Wójt Kamiennej Góry informuje, że inwestycja jest na etapie projektowania. Wiadomo, że jej zasadnicza część, czyli wieża ma mieć 25 metrów wysokości i stanie się jedną z najwyższych niekomercyjnych wież widokowych w tej części polskich Sudetów. Samorządy liczą, że obiekt będzie dostępny dla turystów najpóźniej w połowie 2024 r.

Na Wielkiej Kopie wieża widokowa już kiedyś była. Została wybudowana na początku ubiegłego wieku i miała 15 metrów wysokości. Uległa zniszczeniu w latach 50. Po 2017 r. samorządy pomyślały o przywróceniu atrakcji, ale dwukrotnie składane wnioski w ramach programu Interreg nie zdobyły dofinansowania.

Fot. Domena publiczna CCO 1.0

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.