Już nie tylko w Jeleniej Górze można wymienić w bankach hrywny na złotówki. Jest to także możliwe w Bolesławcu i Zgorzelcu.

W Jeleniej Górze hrywny na złotówki wymieniają w banku PKP BP przy ul. ks. kard. Wyszyńskiego 56. W Bolesławcu w placówce PKO PB przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki2, zaś w Zgorzelcu w banku PKP BP przy ul. Piłsudskiego 2.

Hrywny na złotówki wymieni się na Dolnym Śląsku również w bankach PKP BP we Wrocławiu, Legnicy, Głogowie, Świdnicy, Wałbrzychu i Oleśnicy.

Jak donosi Narodowy Bank Polski, zaledwie w trzy dni 13 tysięcy uchodźców wymieniło w bankach hrywny na złotówki. Teraz lista placówek, w których można to zrobić, jeszcze się wydłużyła.

Wymiana ukraińskiej waluty na złotówki rozpoczęła się – przypomnijmy – tydzień temu. NBP po wielu apelach zdecydował się pomóc uchodźcom, którzy przyjechali do Polski z gotówką. Problem w tym, że wiele kantorów przestało przyjmować hrywny. Te, które się na to zdecydowały, oferowały maksymalnie 4 zł za 100 hrywien. Podczas gdy oficjalny kurs wynosił około 14 złotych.

Potem sytuacja zaczęła się trochę poprawiać. Stawki w kantorach rosły, a Ukraińcom zaczęły pomagać także prywatne osoby, które odkupywały od nich pieniądze. Wreszcie do akcji przyłączył się NBP.

Jak wygląda procedura? Każdy uchodźca może się zgłosić do jednego ze wskazanych oddziałów PKO BP i tam wymienić pieniądze po kursie 14 zł za 100 hrywien. Następnie ukraińską walutę odkupi NBP i wymieni ją po takim samym kursie w Narodowym Banku Ukrainy.

„Dorośli obywatele Ukrainy, posiadający dokument potwierdzający ich tożsamość, mogą wymienić maksymalnie do 10 tys. hrywien na osobę” – doprecyzował NBP i zastrzegł, że wymieniane są banknoty o nominałach od 100 do 1000 hrywien. Jedna osoba może dokonać wymiany więcej niż raz, ale łącznie wartość wymiany nie może przekroczyć 10 tys. hrywien. PKO Bank Polski nie pobiera opłat za transakcje, nie stosuje również spreadu. Pieniądze można otrzymać zarówno w gotówce, jak i przelewem na konto.

Tydzień temu takie operacje przeprowadzano w kilkudziesięciu punktach w całej Polsce. Teraz to się zmieniło. Od piątku 1 kwietnia takich oddziałów PKOP BP jest już 100.

 Po pierwszym tygodniu procesu wymiany hrywny na złote w placówkach PKO Banku Polskiego obserwujemy, że większość korzystających z tej usługi nie wymienia całego limitu 10 tysięcy hrywien. Większość woli także odebrać polską walutę w gotówce. Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Cieszymy się, że dzięki wymianie ukraińskiej waluty możemy praktycznie pomóc uchodźcom i ułatwić im pobyt w Polsce – mówi Bartosz Błaszczyk, dyrektor Biura Klienta Podstawowego w PKO BP.

Dodajmy, że w każdym z oddziałów wydzielone są specjalne stanowiska, których obsada zajmuje się wyłącznie wymianą hrywien, co pozwala na niezakłóconą obsługę normalnego ruchu klientów.

News4Media, FOT.News4 media

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.