Karkonoska Nagroda Literacka 2021

– To wyjątkowe miejsce i wyjątkowa nagroda. Ten kawałek Polski to moja literacka matczyzna. Miejsce, do którego wraca się w myślach, twórczości artystycznej, bo nie ma pełni człowieczeństwa bez zrozumienia swojego początku – powiedziała Joanna Bator po otrzymaniu Karkonoskiej Nagrody Literackiej.

Nagrody zostały przyznane przez polsko-niemieckie jury za wybitne osiągnięcia literackie i kulturalne dla Śląska, odznaczające się szczególną wymową humanitarną i służące duchowi porozumienia. Joanna Bator została uhonorowana nagrodą główną w wysokości 3000 euro. Nagrody specjalne (po 1000 euro) otrzymali Małgorzata Lutowska i Marcin Wawrzyńczak. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 grudnia w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

Błyskotliwej laudacji osiągnięć Joanny Bator dokonał przewodniczący jury, dr Józef Zaprucki z KPSW, wybitny tłumacz i badacz literatury niemieckiej. Jej wspaniałą prozę przedstawił na tle stosunków polsko-niemieckich oraz mieszania się kultur na Śląsku na przestrzeni wieków, w tym największej tragedii, jaka rozegrała się po II wojnie światowej, gdy jedni musieli stąd odejść, a inni tu przyjść.

Więcej o tym wydarzeniu w 50. numerze Nowin Jeleniogórskich z 14 grudnia 2021r.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.