Dwie z czternastu nagród i wyróżnień w prestiżowym „prezydenckim”  konkursie „Lider dostępności” zdobyli reprezentanci naszego regionu. Karkonoski Park Narodowy   zdobył jedna z głównych nagród za Trasę Turystyczną od Kopy do Równi pod Śnieżką, a Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa wyróżnienie za Przebudowę strefy wejścia w bloku z lat 80.

Celem Konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

– Ta idea – poprzez realizację, rozwój i praktyczny wymiar – powoduje, że Polska staje się państwem prawdziwie nowoczesnym – mówił o projekcie prezydent Andrzej Duda. – Polska staje się państwem inkluzywnym, w tym znaczeniu, że dostrzega każdego obywatela. To jest dziś wymiar nowoczesności, uznania człowieka w najwyższym tego słowa znaczeniu, by każdy się odnajdywał i czuł się dobrze, by obiekty użyteczności publicznej były dla każdego w jednakowym stopniu dostępne.

Laureatami tegorocznej edycji zostali:

Kategoria PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

(dwie równorzędne nagrody):

Browary Warszawskie

Trasa Turystyczna od Kopy do Równi pod Śnieżką

Kategoria DUŻY OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

Nagroda główna: Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych Politechniki Wrocławskiej

Wyróżnienie: Dworzec Autobusowy w Kielcach

Kategoria OBIEKT USŁUG LOKALNYCH

Nagroda główna: Szkoła nr 400 w Wilanowie

Kategoria OBIEKT BIUROWO–HANDLOWY

Nie przyznano nagrody głównej

Wyróżnienie: Centrum Południe, Wrocław

Kategoria OBIEKT MIESZKALNO–HOTELOWY

Nagroda główna: Dom Pomocy Społecznej nr 1, Poznań, ul. Żołnierzy Wyklętych

Wyróżnienie: Mieszkanie Plus, ul. Okólna, Toruń

Wyróżnienie: Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Strefa wejścia

Kategoria OBIEKT ZABYTKOWY

Nagroda główna: Teatr Baj

Wyróżnienie: Kamienica Wielopokoleniowa (Warszawa Praga)

Kategoria ARCHITEKT/URBANISTA

Ewa Kuryłowicz

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

GRAND PRIX: Dom Pomocy Społecznej nr 1, Poznań, ul. Żołnierzy Wyklętych

Jeleniogórskie projekty opisuje portal niepełnosprawni.

Trasa Turystyczna od Kopy do Równi pod Śnieżką Projekt architektoniczny: Usługi Projektowo-Budowlane Józef Zadorożny

Inwestor: montaż finansowy, łączący środki: PFRON, Urzędu Marszałkowskiego

Województwa Dolnośląskiego, Banku Ochrony Środowiska, Karkonoskiego

Parku Narodowego

Jedyny w Polsce wysokogórski szlak dostępny dla osób z niepełnosprawnością znajduje się w Karkonoszach pod Śnieżką i prowadzi od górnej stacji wyciągu na Kopę do Domu Śląskiego. Szlak wznosi się na wysokości powyżej 1400 m n.p.m. i ma długość około 1250 m. Pomysłodawcą szlaku było środowisko zrzeszone w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. Szlak ma wyprofilowany podjazd do schroniska Dom Śląski, który umożliwia przejazd wózkiem. Równocześnie wzdłuż szlaku zamocowano bariery z rur ocynkowanych z podwójnym pochwytem dostosowane wysokością i funkcjonalnością do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Szlak jest dostępny także dzięki utwardzonej i wyrównanej nawierzchni. Liczbę osób z niepełnosprawnością, która korzysta z tej infrastruktury w rejonie Domu Śląskiego, jego właściciel, czyli Karkonoski Park Narodowy, szacuje na ponad 500 osób rocznie, ale z wypłaszczonego szlaku z barierką korzystają tłumnie rodziny z dziećmi i osoby starsze, dla których regularny szlak wysokogórski jest przeszkodą nie do pokonania.

Przebudowa strefy wejścia w bloku z lat 80., Jelenia Góra

Projekt architektoniczny: Jacek Roman

Inwestor: Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa, bezzwrotne dofinansowanie z PFRON

Mała–wielka zmiana i przykład, że zastane rozwiązania architektoniczne można przeprojektować i przebudować, tak, by były dostępne. Wielkopłytowy blok 1985 roku wyposażono w nową klatkę schodową i nową kabinę windową dostępną zaraz od wejścia. To chyba jedyny blok wielkopłytowy w Polsce, w którym do windy można wejść/wjechać z poziomu ulicy. Dziś mieszkańcy bloku w większości to osoby starsze, które nie były w stanie pokonać nawet kilku schodów dzielących ich od windy. Nowa kabina windowa z automatycznie otwieranymi drzwiami jest wyposażona w oznakowanie w alfabecie Braille’a i system głosowy wypowiadający numery pięter.

Fot. Kancelaria prezydenta RP

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.