Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadził postępowanie wobec sieci sklepów Kaufland. W jego wyniku potwierdzone zostały przypuszczenia, że w markecie stosowane były nieuczciwe praktyki wobec dostawców oraz konsumentów. Teraz niemiecki gigant zapłaci wielomilionową karę.

Wykorzystywali przewagę kontraktową

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, spółka Kaufland Polska Markety dopuszczała się zabronionych prawnie działań, zmuszając swoich dostawców do obniżenia cen już po zakupie towaru. Warunki ustalane po rozpoczęciu danego roku, uniemożliwiały kontrahentom ustalenie warunków, na jakich miała przebiegać dalsza współpraca. Spółka działająca pod niemiecką marką manipulowała rabatami, m.in. zwiększając ich wysokość bez wiedzy pokrzywdzonych.

„W praktyce oznaczało to wsteczne obniżenie już zapłaconej ceny sprzedaży produktów do sieci Kaufland za okres od początku roku do dnia podpisania nowej umowy” – wyjaśnia UOKiK.

Ponadto Kaufland wprowadzał w życie rabaty, które nie były przewidziane w umowach. Dostawcy nie mogli zatem przewidzieć, kiedy spóła zażąda obniżenia ceny i w jakiej wysokości. Rzeczone praktyki firmy doprowadziły do strat rzędu 67 milinów złotych, które dotknęły niemal 150 jej kontrahentów.

„Zasady współpracy sieci handlowej z dostawcami, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy. Tymczasem kontrahenci spółki Kaufland Polska Markety nie mieli pewności, jakie otrzymają wynagrodzenie z tytułu dostaw i czy wynegocjowana wcześniej cena nie zostanie obniżona. Działania spółki były sprzeczne z dobrymi obyczajami i stanowiły nieuczciwe wykorzystanie silniejszej pozycji negocjacyjnej”  – wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes urzędu.

Pokrzywdzeni również konsumenci

Druga decyzja szefa UOKiK w sprawie spółki Kaufland Polska Markety dotyczy niewłaściwego oznakowania warzyw odnośnie ich pochodzenia geograficznego. Kontrola Państwowej Inspekcji Handlowej w wielu miejscowościach wykazała, że informacje dostępne dla klientów przy produktach  jednostkowych regularnie różnią się od tych, które widnieją na opakowaniach zbiorczych.

„Prawo do informacji jest podstawowym prawem każdego konsumenta. Jednocześnie informacje o produktach muszą być rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia dla konsumentów, a ponadto nie mogą w jakikolwiek  sposób wprowadzać w błąd. Kontrole Inspekcji Handlowej potwierdziły, że w sklepach sieci Kaufland regularnie konsument dostawał mylne informacje o tym skąd pochodzą warzywa, co wpływało na jego decyzje zakupowe, dlatego wszcząłem w tej sprawie postępowanie i wydałem decyzję. Nakazałem zaniechanie wprowadzania konsumentów w błąd i zdecydowałem o nałożeniu kary finansowej na tę sieć handlową” – wyjaśnia Tomasz Chróstny.

W efekcie prowadzonych przez UOKiK działań, za naruszenie dóbr kontrahentów oraz konsumentów prezes urzędu ukarał spółkę finansowo. Pierwsza z decyzji zobowiązuje markety do zapłaty 124 milionów złotych, druga zaś – 13,2 miliona złotych. Oznacza to, że spółka zapłaci łącznie niespełna 140 milionów złotych kary. Obydwie decyzje są nieprawomocne.

News4Media/ fot. iStock

2 komentarze

  1. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Niemiecka mentalność i Niemiecka uczciwość i takie oto ZŁODZIEJE i oszuści chcą nas pouczać co to jest PRAWO . Potomkowie hitlerowców co to wymordowali 11 milionów ludzi i okradli Europę i zagazowali i spalili żywcem w piecach 5 milionów ludzi. O matko jedyna i tacy chcą nas pouczać co to jest prawo. Świat postawili na głowie . Teraz chcą nas wykończyć razem ze swoim odwiecznym partnerem w mordach i zbrodniach czyli SOWIETAMI podnosząc ceny gazu i prądu o 1000% a to ZŁODZIEJE. A opozycja PO-PSL-SLD- w tym im pomaga. Zdrajcy jedne . Sowiecko-Germańskie pachołki. Zapłacimy wam wy ZDRAJCY w tych wyborach wy ZDRAJCY, sługusy sprzedajne.

    • śmieć z wsiocławia Odpowiedź

      Myślicie, że gdy pociąg pędzi z prędkością 130 km/h, to nie da się go pomalować farbą? Wrocławski chuligan i to potrafi! Przeczytajcie jak wandale z Wrocławia niszczą nowe pociągi Kolei Dolnośląskich, malując je farbą nawet gdy te jadą: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24194952,pomalowal-jadacy-130-km-h-pociag-kolei-dolnoslaskich-sa-nowe.html . Szkoda nowoczesnych hybryd na linie opanowane przez wrocławską chuliganerię. Panie marszałku, proszę nie marnować w ten sposób publicznych (czyli naszych) pieniędzy!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.