Nie jesienią, jak w ubiegłym roku, ale jeszcze latem emeryci i renciści mogą liczyć na 14 emeryturę. Więcej osób ma też otrzymać pełną kwotę.

„Trzynastkę”, która jest zagwarantowana ustawowo, otrzymuje każdy senior i rencista. Ale nie tylko, bo pieniądze wpływają na  konto każdego, kto pobiera:

  • emeryturę,
  • rentę,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenie Mama 4 plus,
  • świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
  • renty inwalidzkie wojenne/wojskowe.

W tym roku to świadczenie wyniosło 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę.

„Czternastka” nie ma takiego umocowania w przepisach. Po raz pierwszy została wypłacona w ubiegłym roku. Miała być już na stałe, ale potem decyzje się zmieniały. W końcu jednak premier zdecydował, że w tym roku dodatkowe pieniądze także będą. Otrzymają je te same osoby, które są uprawnione do pobierania 13 emerytury, ale na trochę innych zasadach.

Na 1338,44 zł brutto mogą liczyć osoby, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Jeżeli ktoś ma więcej, to świadczenie zostanie pomniejszane według zasady: złotówka za złotówkę.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że tym roku próg finansowy zostanie podniesiony do 3100 zł brutto. Gdyby tak się stało, to pełną „czternastkę” otrzyma więcej osób. W sumie dodatkowe pieniądze dostanie ok. 9 mln emerytów i rencistów, z czego ok. 7,8 mln osób pełną kwotę.

Kiedy pieniądze zostaną wypłacone? W ubiegłym roku była to jesień. W tym…

„Rząd zaproponował, by kolejne dodatkowe roczne świadczenia pieniężne zostały wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem przypadającym w sierpniu 2022 r., z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r. Decyzje w sprawie kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będą wydawać właściwe organy emerytalno-rentowe. W razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje wyda Zakład Ubezpieczeń Społecznych” – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na wykaz prac legislacyjnych rządu.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.