Jak wynika ze wstępnych danych przedstawionych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, zdawalność matury w porównaniu z ubieglym rokiem spadła wszędzie. Nerwowość związana z niepewnością co do terminu i trybu egzaminu maturalnego zrobiła zapewne swoje. Wśród powiatów naszej części Dolnego Śląska najlepiej spisali się maturzyści z Kamiennej Góry (zdało 79,2 proc. w tym LO – 87,3 proc.; technika – 66,2 proc.). Kolejne powiaty to: zgorzelecki (70,4 proc.; LO – 73,3, technika- 65,4 proc.), bolesławiecki (69,7 proc. ; LO – 77,3 proc.; technika – 63,2 proc.), lubański ( 68,1 proc.; LO – 65,2 proc.; technika – 61,3 proc.), miasto Jelenia Góra – (65 proc.; LO – 73,2 proc.; technika – 52,9 proc.), lwówecki (60,9 proc.; LO – 67,8 proc.; technika – 45,3 proc.), powiat jeleniogórski (52,5 proc.; LO – 71,7 proc.; technika – 26,5 proc.). Powiat jeleniogórski odnotował najniższą zdawalność na całym Dolnym Śląsku wśród maturzystów z technikum.

 

W skali kraju egzamin maturalny zdało 74 proc. uczniów, w tym 81,1 proc. licealistów oraz 62,2 absolwentów techników. Ci, którzy nie zdali matury z jednego przedmiotu, będą mogli przystąpić do poprawki, którą zaplanowano na 8. września (w takiej sytuacji jest 17,2 abiturientów). 8,8 proc. tegorocznych absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu. Wśród absolwentów liceów takie osoby stanowią 6,4 proc., wśród absolwentów techników – 12,9 proc. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa egzaminy maturalne odbyły się nie w maju, jak w latach ubiegłych, ale w czerwcu – w dniach 8-29 czerwca. Maturzyści, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych, nie mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu, mogli to zrobić w terminie dodatkowym w dniach 8-17 lipca.

 Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 92 proc. tegorocznych absolwentów szkól ponadgimnazjalnych, egzamin z matematyki zdało 79 proc. absolwentów, a z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze, zdało 92 proc. Egzamin z niemieckiego zdało 86 proc. abiturientów, z rosyjskiego – 84 proc., z francuskiego – 98 proc., z hiszpańskiego – 95 proc., a z włoskiego – 94 proc. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

 

Maturzyści mogą sprawdzić wyniki, jakie uzyskali z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, w systemach informatycznych prowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. W tym celu należy logować się do każdego z systemów za pomocą loginu i hasła, które abiturienci otrzymali od dyrektora szkoły średniej, do której uczęszczali.(OKE Wrocław – https://wyniki.oke.wroc.pl.)
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.